0

فواید و مضرات آب کرفس برای لاغری و بدنسازی

دسته بندی ها : اطلاعات عمومی تغذیه ورزش, رژیم غذایی ورزشی ۳ آذر ۱۳۹۷ مدیر سایت 3430 بازدید

شکی در مغذی بودن آب کرفس نیست، اما اثر آن روی لاغری و بدنسازی نکته ای است که شاید سؤال بسیاری از بدنسازان و علاقمندان به کاهش وزن باشد. امروزه دیگر مصرف آبمیوه و شیک ها نیز در کنار دمنوش ها به عنوان یکی از بخش های بسیار مهم تغذیه ای ورزشکاران به حساب می آید. هر ورزشکاری بعد از خرید دمبل، طناب یا کش ورزشی، یک دستگاه آبمیوه گیری نیز خریداری می کند تا خیالش از بابت تغذیه و درست کردن اسموتی های ورزشکاری راحت باشد.

جالب اینجاست که آب کرفس، چندان محصول جدیدی نبوده و  آب کرفس از قدیم الأیام و دوران مصر باستان به عنوان دارویی گیاهی برای درمان بسیاری از بیماری های مصریان مورد استفاده قرار می گرفته است. درنتیجه اهمیت بررسی کرفس دوچندان شده و باید با دقت بیشتری فواید، مضرات یا منع مصرف آن را مورد ارزیابی قرار دهیم.

 

فواید مصرف آب کرفس

به صورت کلی می توانید از مصرف آب کرفس توقع داشته باشید تا سیستم ایمنی تان بهبود یافته ، جریان خونتان بیشتر شده، استخوان ها محکم تر شده، اختلالات خواب را کاهش داده و علاوه بر سم زدایی بدن، پوستتان را نیز صاف تر و شفاف تر کند.

 

بهبود سلامت قلبی

آنتی اکسیدان هایی همانند فلاتاید که به مقدار زیاد داخل آب کرفس وجود دارد، ارتباط مستقیم با قوی تر کردن دیواره سرخرگ ها و افزایش سرعت بازسازی سیستم قلبی دارد. یعنی با مصرف کرفس و آب کرفس می توانید از بروز سکته و حمله های قلبی جلوگیری کنید. مقاله علمی ای نیز در این باره در یکی از مجله های ایرانی به چاپ رسیده که نشان می دهد کرفس نقش بسیار مهمی در کاهش قند و فشار خون جمعیت مورد مطالعه داشته است.

 

بهبود جریان خون

کرفس حاوی مقدار قابل توجهی آهن است که همین موجب افزایش تولید سلولهای قرمز خون و بهبود جریان خون فرد می شود. از طرف دیگر این افزایش جریان خون باعث بهبود اکسیژن رسانی به سلولها و اعضای بدنتان می شود، این یعنی همان یک تیر و دو نشان.

 

جلوگیری از سرطان

علاوه بر فلاتاید، دو آنتی اکسیدان دیگر همانند لوتئولین و آپی ژنین در کرفس وجود دارد که از جمله آنتی اکسیدان های ضد سرطان است. در نتیجه با مصرف کرفس و آب کرفس به مبارزه رادیکال های آزاد رفته و بدنتان را به حالت خنثی در خواهید آورد. از طرف دیگر، از پخش شدن سلول سرطانی در قسمت های مختلف بدن جلوگیری کرده و تومورهای داخل بدنتان را متوقف خواهند کرد.

این موضوع به صورت علمی نیز مورد بررسی قرار گرفته و نتایج آن در مجله علمی مولکول ها به چاپ رسیده است. در این مقاله به اثر محافظتی استفاده از آب کرفس همراه با دوکسورابیسین (Docorubicin) یا همان داروی شیمی درمانی اشاره شده و نتایج نشان می دهد که مصرف آب کرفس جلوی پیشرفت سرطان را تاحد زیادی می گیرد.

 

مراقبت از پوست

با مصرف کرفس یا آب کرفس، میزان زیادی ویتامین K ، A و C دریافت خواهید کرد، همین می تواند تا حد زیادی به بهبود و شفافیت پوست، بیماری پسوزیاریس، اگزما و آکنه کمک کند. البته نباید از آنتی اکسیدان های موجود در آب کرفس غافل شویم، همین آنتی اکسیدان ها به کاهش چین و چروک و علائم بالا رفتن سن کمک خواهد نمود.

 

سم زدایی بدن

قطعاً تا به حال متوجه آب دار بودن سبزی کرفس شده اید. همین آب زیاد موجود در کرفس ادرار آور بوده و باعث سم زدایی بدنتان خواهد شد. این یعنی با مصرف منظم کرفس یا آب کرفس می توانید تا حد زیادی سموم، نمک و چربی اضافه داخل بدن را با سرعت بیشتری دفع کنید. شک نکنید که این قضیه به نفع کبدتان نیز خواهد بود.

 

ضد التهاب

یکی از فواید مهم مصرف کرفس مربوط به داشتن لوتئولین است، این ماده خاصیت ضد التهابی داشته و اگر از آرتروز، سردرد یا هوموروئید رنج می برید، بدون شک کرفس به کمک تان خواهد آمد.

 

بهبود سیستم ایمنی بدن

ویتامین C موجود در کرفس باعث بهبود سیستم ایمنی بدن، افزایش تعداد گلبول های سفید خون شده و در نتیجه قدرت بدنی تان برای دفاع از خود در برابر بیماری ها افزایش خواهد یافت.

 

افزایش استحکام استخوان ها

مواد معدنی موجود در آب کرفس به استحکام و حفظ تراکم استخوان ها تاحد بسیار زیادی کمک می کند. کلسیم، منیزیم و آهن بالایی وجود دارد که همگی به کمک استخوان ها و مفاصل تان آمده و شما را در برابر پوکی استخوان محافظت خواهد نمود.

 

منظم کردن خواب

بیشتر مردم حتی فکر این را هم نمی کنند که کرفس باعث آرامش شود. اما جالب است بدانید منیزیم موجود در این میوه باعث کاهش فشار خون و ضربان قلب شده و به آرام شدنتان تاحد زیادی کمک می کند. در نتیجه با میل کردن آب کرفس در ساعات انتهایی شب می توانید خواب آرام و لذت بخشی داشته باشید.

 

 

مصرف کرفس و آب کرفس برای ورزشکاران و بدنسازان

علی رغم ادعای بسیاری از سایت ها و منابع معتبر ورزشی مبنی براینکه نوشیدن آب کرفس تاحد زیادی به عضله سازی کمک می کند. اگر نگاهی به مقاله های علمی و معتبر دنیا بیاندازید، متوجه بالا بودن سطح اسید اگزالات موجود در آب کرفس خواهید شد. بالا بودن اگزالات به کلیه هایتان آسیب جدی خواهد رساند. بعد از ورزش اسموتی بخوریم یا آبمیوه؟

علت اصلی تمرکز ورزشکاران روی کرفس، آب زیاد، فیبر و مقدار پروتئینی است که داخل کرفس وجود دارد. به همین خاطر بهتر است اگر می خواهید از تمام فواید کرفس بهره مند شوید و کلیه هایتان نیز آسیب نبیند. سبزی کرفس را کامل و همراه با فیبر آن میل کنید. البته پیشنهاد دیگر نیز این است که میتوانید این سبزی را به صورت پخته یا بخارپز شده نیز میل کنید. در این صورت کرفس برای بدنسازان و عضله سازی شان نیز مفید بوده و می توانند از فواید آن نیز بهره مند شوند.

 

کرفس با چه داروهایی تداخل دارد؟

 • لووتیروکسین : مصرف قرص لووتیروکسین همراه با کرفس باعث کاهش میزان اثربخشی قرص تیروئیدتان خواهد شد.
 • داروهایی که حساسیت به نور را افزایش می دهد: مصرف کرفس باعث افزایش حساسیت شما به نور می شود، حال اگر داروهای افزایش دهنده حساسیت به نور خورشید (داروهای درمان سرطان)را نیز همراه با کرفس میل کنید. قطعاً این حساسیت به چند برابر افزایش یافته و ممکن است برایتان دردسر ساز شود.
 • داروهای خواب آور: مصرف کرفس باعث ایجاد خواب آلودگی خواهد شد. چنانچه داروهای خواب آور نیز میل کنید مجدداً باعث افزایش خواب آلودگی شده و ممکن است بیدار شدنتان کمی بیش از حد طول بکشد یا برای رانندگی در جاده دچار مشکل شوید.

 

 

عوارض جانبی آب کرفس

در کنار فواید بسیار زیادی که آب کرفس می تواند برایتان به همراه داشته باشد، عوارض جانبی ای نیز خواهد بود. به طور کلی احتمال آلرژی، مشکلات کلیه ای و افزایش آسیب پذیری در برابر نور خورشید احتمالاتی است که ممکن است در نتیجه مصرف مکرر آب کرفس برایتان اتفاق بیافتد. آیا با خوردن میوه بعد از ورزش چاق می شوم؟

مشکلات کلیه ای: درحالی که میزان آب زیاد موجود در کرفس به زدودن سموم داخل بدن کمک می کند، از طرف دیگر اگر بخواهید هر روز آب کرفس میل کنید. بدون شک به کلیه هایتان فشار آمده و دیر یا زود دچار مشکلات کلیه ای خواهید شد.

آلرژی: متأسفانه عده زیادی در سرتاسر دنیا به این سبزی بسیار مفید آلرژی دارند، آن هم نه آلرژی سطح پایین ، آلرژی این افراد از نوع پیشرفته است.

علائم حساسیت: اگر در حین مصرف آب کرفس متوجه تورم لب ها، زبان یا گلوی خود شدید، بهتر است دیگر به نوشیدن آب کرفس ادامه ندهید و به فکر درمان باشید.

نور خورشید: مصرف زیاد آب کرفس به خاطر وجود آنتی اکسیدان های بسیار زیاد، حساسیت پوستتان نسبت به نور خورشید را تا حد زیادی افزایش خواهد داد. البته این عارضه بیشتر در افرادی که پوست روشنی دارند اتفاق می افتد و اگر پوست جو گندمی ای دارید می توانید خوشحال باشید، بالاخره پوست جو گندمی یک جا به کمک تان خواهد آمد!

 

 

چگونه آب کرفس خوشمزه درست کنیم؟

محتویات

 • ۴ شاخه کرفس
 • ۱ سیب پوست کنده
 • ۱ هویج (متوسط) پوست کنده
 • ۱ قاشق چایخوری عسل

 

قدم اول- همه مواد را بشورید.

قدم دوم- کرفس، سیب و هویج را داخل دستگاه همزن یا آبمیوه گیری بریزید.

قدم سوم- همه مواد را به مدت ۲ تا ۳ دقیقه مخلوط کنید.

قدم چهارم- تمام مواد را داخل پارچ بریزید و داخل یخچال نگه داری کنید.

می توانید برای تزئین لیوان آبمیوه خود از یک شاخه کرفس اضافه استفاده کنید.

 

نتیجه گیری

اگر تصمیم گرفته اید که سلطان سبزیجات، مصرف کرفس را وارد زندگی تان کنید. پیشنهاد می کنیم این سبزی را به صورت پخته یا آب پز شده میل کنید. تا با این کار هم از خواص آن بهره مند شوید و هم در طولانی مدت دچار مشکلات کلیه ای نشوید.

ورزشکاران نیز بهتر است از مصرف آب کرفس پرهیز کرده و به سراغ اسموتی یا سبزی کامل کرفس بروند تا علاوه بر افزایش فیبر دریافتی، به عضله سازی تان نیز تاحد زیادی کمک کند.

 


https://www.mindbodygreen.com/articles/science-behind-celery-juice-trend

https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-882/celery

https://www.organicfacts.net/celery-juice.html

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مقالات مرتبط

نظرات کاربران

 1. حامد گفته :
  ۲۳:۱۹ ۱۳۹۸/۱۰/۲۲

  خیلی خوب بود ممنون از سایت خوبتون

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه :

عضویت در خبرنامه ویژه مشتریان سیگما پلاس

با عضویت در خبرنامه ویژه سیگما پلاس از آخرین جشنواره های سایت باخبر شوید!