0

فواید بادکش درمانی برای ورزشکاران

دسته بندی ها : اطلاعات عمومی ورزش, ورزش، سلامتی ۱۲ مهر ۱۳۹۷ مدیر سایت 2046 بازدید

بادکش درمانی (Cupping Therapy) روشی چینی است که امروزه بین ورزشکاران رواج پیدا کرده و حتی قهرمانان المپیک نیز از فواید آن برای مسابقات در سطح جهانی بهره می برند. اولین بار دیده شدن لکه های دایره ای نقش بسته روی پوست مایکل فلپس، شناگر و قهرمان چند ساله تاریخ بازیهای المپیک ریو این موضوع را رسانه ای کرد. (المپیکی ها هم بادکش درمانی می کنند) البته او تنها ورزشکاری نبود که در این دوره از روش سنتی بادکش درمانی استفاده کرده بود، این لکه های بنفش روی تن بسیاری از بازیکنان در این دوره دیده می شد. اما چرا ورزشکاران باید در رقابت هایی با این اهمیت بالا از این روش استفاده کنند؟ در این مقاله از فیتامین ابتدا بررسی می کنیم تا ببینیم بادکش درمانی چیست و چه فوایدی دارد. سپس به سراغ فواید بادکش درمانی برای ورزشکاران می رویم، تا انتهای مقاله همراه فیتامین باشید.

 

بادکش درمانی (Cupping Therapy) چیست؟

بادکش نوعی درمان سنتی و باستانی چینی است که در طی این فرایند درمانی، فنجان هایی را به مدت چند دقیقه روی پوست فرد قرار می دهند تا مکش ایجاد شده و خون داخل آن جمع شود. سپس تمام فنجان ها را از پوست جدا می کنند. درمان بادکش فواید زیادی داشته و باعث افزایش جریان خون در سطح پوست، کاهش التهابات، دردها شده و نوعی از ماساژ عمقی پوست به شمار می رود.

معمولاً فنجان (کاپ) های بادکش از جنس های زیر هستند:

 • شیشه
 • چوب بامبو
 • سیلیکون
 • سفال

البته در طب بادکش درمانی امروزی بیشتر از کاپ هایی با جنس شیشه استفاده می کنند و بامبو و سفال مربوط به زمان گذشته است. به طور کلی بادکش درمانی در دنیای طب امروز به دو دسته تقسیم می شود:

 • بادکش درمانی سرد (خشک): با استفاده از دستگاه ساکشن
 • بادکش درمانی گرم (مرطوب): با استفاده از گرم کردن (در این گزینه در صورت درخواست بیمار حجامت نیز ممکن است صورت بگیرد)

 

فرآیند بادکش درمانی به چه صورت است؟

در حین فرآیند بادکش درمانی سطح پوست را تمیز نموده و فنجانی را روی سطح پوست قرار می دهند، سپس با استفاده از ساکشن یا گرما (سوزاندن پنبه یا کاغذ داخل فنجان) هوای داخل فنجان را خالی می کنند.

 

زمانی که هوای داخل کاپ سرد شد، مکشی ایجاد نموده و پوست شما داخل کاپ جمع خواهد شد. معمولاً کاپ به مدت ۳ دقیقه (با توجه به تشخیص درمانگر) روی پوست مانده و سپس از پوست جدا می شود. البته ناگفته نماند که ممکن است بعد از جدا کردن کاپ ها از سطح پوست، به منظور حجامت خراش هایی روی محل تجمع خون ایجاد شود و باز قراردادن مجدد کاپها خون از بدن کشیده شود.

به طور معمول در جلسه اول از بیشتر از ۳ تا ۵ کاپ استفاده نمی شود، حتی ممکن است درمانگرتان تنها با یک کاپ به صورت آزمایشی این کار را انجام دهد.

عده ای از افراد نیز برای بهره گیری از تمامی فواید این درمان، بادکش را همراه با طب سوزنی انجام می دهند، یعنی ابتدا طب سوزنی روی فرد انجام شده و سپس کاپ ها دقیقاً روی سوزن ها قرار می گیرد.

در انتهای فرآیند درمانی بادکش نیز، معمولاً محل دایره های ایجاد شده را بانداژ کرده و ضد عفونی می کنند تا از بروز عفونت جلوگیری شود. علامت های ایجاد شده توسط کاپ ها نیز نهایتاً تا ۱۰ روز برطرف شده و دیگر اثری از آنها باقی نخواهد ماند.

دقت داشته باشید که قبل از انجام بادکش درمانی ناشتا نباشید و ۲ تا ۳ ساعت قبل از بادکش، وعده سبکی میل کنید.

بادکش به درمان چه بیماری هایی کمک می کند؟

در سال ۲۰۱۲ بعد از مطالعات و بررسی های صورت گرفته و چاپ مقاله ای در مورد بادکش درمانی در مجله PLoS One این طب به رسمیت شناخته شده و اعلام شد که اثر این شیوه درمانی چیزی بیشتر از پلاسیبو (شبه دارو) است و می توان از بادکش درمانی برای بهبود موارد زیر استفاده کرد:

 • تبخال
 • فلج صورت
 • سرفه و تنگی نفس
 • آکنه و جوش
 • فتق دیسک
 • آرتریزیت بین ستون مهره ها.
 • میگرن
 • هیجان بیش از حد و افسردگی
 • اگزمای پوستی
 • کم خونی و هموفیلی
 • آرتروز و فیبرومیالژیا
 • واریس
 • آلرژی و آسم

 

فواید بادکش برای ورزشکاران

بادکش برای رفع خستگی و گرفتگی های عضلانی بعد از تمرین معجزه می کند. بگذارید برایتان مثالی بزنیم، اگر شما هر روز دستتان را با جسم زبر بسایید یا سمباده بزنید، چه اتفاقی می افتد؟ بدون شک بعد از مدتی آن قسمت پینه خواهد بست. این پاسخ بدن به آسیب وارد شده است. عضلات شما هم به همین شکل است وقتی ورزش می کنید به عضلاتتان فشار آمده و باعث ایجاد پارگی های میکروسکوپی در عضلات می شود. البته این پارگی ای که می گوییم با پارگی همسترینگ متفاوت است. به مرور زمان این بافت آسیب دیده و به اصطلاح پاره شده بهبود یافته و عضلاتتان رشد خواهد کرد. اما همین استرس و فشار وارد شده باعث ایجاد سمومی مانند، کلسترول، اوریک اسید و لاکتیک اسید در بدن فرد ورزشکار شده و در صورتی که از بدن دفع نشود بهبود بافت ها به تعویق افتاده و مضرات زیادی برایتان به همراه خواهد داشت. عضلاتتان به شما چه می گویند؟؟؟

 

یکی از مهم ترین فواید بادکش همین دفع کردن این سموم ایجاد شده در نتیجه پارگی میکروسکوپی عضلات است. زمانی که بادکش انجام می دهید ساختار این سموم شکسته شده و به فرمی درمی آیند که دفع کردنشان از بدن آسان شده و به طرق طبیعی می تواند از بدن خارج شود. به عنوان مثال، اوریک اسید تجمع یافته در بدن بعد از انجام بادکش تبدیل به اوره شده و به راحتی با ادرار دفع خواهد شد.

کاهش التهابات

علاوه بر مورد قبلی که گفتیم، یکی از دیگر از مزایای بادکش کاهش التهابات و گرفتگی های مفاصل است. با انجام درمان بادکش، بافت ها و عضلات از استخوان ها جدا شده و خون تازه سرشار از اکسیژن داخل بدن به جریان می افتد. این تزریق خون تازه باعث بهبود التهابات شده و سیستم ایمنی بدن را تقویت خواهد کرد. البته لازم است بدانید که به صورت کلی بادکش باعث از بین رفتن عامل التهابات شده و فشار بافتی و دردهایتان را کاهش خواهد داد.

 

بهبود خار پاشنه

متأسفانه بسیاری از ورزشکاران حرفه ای در رشته هایی مانند دو میدانی و پرش از روی مانع دچار مشکل خارپاشنه می شوند. علت بروز این مشکل این است که استخوان پاشنه پا در افرادی که مبتلا به خارپاشنه می شوند پنج تا هفت سانتی متر از پاشنه به سمت جلو و داخل پاشنه پا حرکت کرده و نقطه دردناکی در کف پا ایجاد می شود. بادکش درمانی به کاهش درد و بهبود خار پاشنه تا حد زیادی کمک کرده و همانند ماساژ عمل می کند. (انواع صدمات پا و نحوه درمان آن)

 

درمان میوفاسیال

سندرم درد میوفاسیال بیماری ای است که با احساس درد رابطه مستقیم داشته و با فشار روی نقاط حساس عضلات، در قسمت های نامربوط دیگری از بدن احساس درد خواهید کرد که به این مشکل درد ارجاعی گفته می شود. بادکش درمانی به بهبود عارضه درد میوفاسیال کمک نموده و گرفتگی های همسترینگ را درمان می کند. این درمان باعث افزایش انعطاف پذیری ورزشکار شده و انرژی و قدرت فرد بعد از بادکش افزایش یافته و می تواند تمرینات سخت تر و طولانی تری داشته باشد.

 

نکته پایانی

همانطور که داخل این مقاله نیز مطالعه نمودید، بادکش درمانی فواید بسیار زیادی برای افراد عادی و حتی ورزشکاران داشته و تاحد زیادی می تواند به عملکرد و کاهش دردهای عضلانی آنها کمک کند. بی دلیل نیست که ورزشکاران المپیکی و مدال آوران سر بادکش درمانی قسم می خورند و همیشه برای مسابقات از این دوپینگ مجاز و قانونی استفاده می کنند!

 


منابع:

https://www.webmd.com/balance/guide/cupping-therapy#2

https://www.healthline.com/health/cupping-therapy#takeaway

 

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مقالات مرتبط

نظرات کاربران

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه :

عضویت در خبرنامه ویژه مشتریان سیگما پلاس

با عضویت در خبرنامه ویژه سیگما پلاس از آخرین جشنواره های سایت باخبر شوید!