0

غول استرس را شکست دهید! (بخش دوم)

دسته بندی ها : اطلاعات عمومی ورزش, ورزش، سلامتی ۸ مرداد ۱۳۹۶ Ali.kharidar 91 بازدید

اگر در زندگی ماشینی امروزی به دنبال راهی برای کاهش استرس هستید با این مقاله همراه باشید؛ استرس جزیی جدانشدنی از زندگی روزمره انسانی شده است؛ در تمامی اتفاقات بزرگ مثبت و مراسمات شیرین زندگی مان با استرس روبه رو هستیم؛ تفاوتی نمی کند عروسی، تعطیلات یا جشن فارغ التحصیلی باشد یا حتی اتفاقات بدی مانند طلاق، اخراج و یا سرقت، در هرصورت استرس داریم.

استرس؛ از ادعا تا حقیقت

استرس احساسی است که در زمان فشار بیشتر از حد تحمل، به شما دست می دهد؛ هنگامی که فرد دچار استرس می شود، بدن شروع به ترشح هورمون هایی می کند که سرعت تپش قلب و تنفس را بالا می برد و در نتیجه میزان سطح انرژی را افزایش می بخشد.

گاهی اوقات استرس، امری عادی و مفید بوده و بدون آن زندگی بی معنی خواهد بود؛ اما بعضی از مواقع، استرس بیش از توان جسمی فرد است و روال عادی زندگی را به گونه ای منفی تحت تأثیر قرار می دهد که به آن استرس بد یا کاهنده می گویند.

عوارض استرس بیش از حد

استرس بیش از حد منجر به لطمات بسیاری خواهد شد؛ سردردهای مزمن، فشار خون بالا، زخم معده و بیماری های قلبی همه اینها ناشی از استرس های بی مورد و بیش از حد عادی است؛ در حقیقت علم امروز پزشکی اذعان می کند که بیش از ۹۰ درصد بیماری های افراد، مربوط به استرس کنترل نشده است.

برخی افراد بیشتر از دیگران در معرض حوادث و اتفاقات استرس زا قرار دارند؛ برای مثال آتش نشان ها را تصور کنید که همیشه در محیط کاری استرس زا فعالیت می کنند؛ پس بسیاری از استرس ها مربوط به نوع شغلی که در آن فعالیت دارند می شود.

راه های عملی بسیاری برای کاهش و رهایی از استرس های بیماری زا وجود دارد که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد.

راهکارهای آرامش اعصاب، برای کاهش استرس

۱ صبح ها ۱۵ دقیقه زودتر از خواب بیدار شوید؛ زیرا وقتی زود بیدار شده و زمان بیشتری برای رسیدن به کارهای تان داشته باشید، به طور قطع، استرس کمتری نیز خواهید داشت.

۲ از شب قبل برای صبح فردا آماده شوید؛ مثلاً از شب قبل میز صبحانه را بچینید و قوری قهوه را آماده بگذارید یا نان ها را از داخل فریزر به یخچال منتقل کنید.

۳ لباس هایی که اذیت تان می کند را دیگر نپوشید؛ اگر کمربند شلوارتان سفت است یا بندهای کفش تان همیشه باز می شود و یا بند ساعت مچی تان شل است و از دست تان سر می خورد، آنها را عوض کنید.

۴ زمان های ملاقات تان را از قبل تنظیم کنید؛ اگر یکی از دوستان تان بدقول است و همیشه دیر سر قرار می آید، زمان حضورتان را ۱۰ دقیقه زودتر اعلام کنید.

۵ به حافظه تان وابسته نباشید؛ آدرس ها، مسیرها و شماره تلفن ها را داخل دفترچه ای بنویسید و با خودتان همه جا ببرید؛ یادداشت های مهم خود را روی یخچال یا آینه داخل روشویی بچسبانید تا به محض بیدار شدن، برای تان یادآوری شوند.

۶ اقدامات مراقبتی لازم را انجام دهید؛ اگر به صورت منظم سیستم ها، وسایل برقی و خودروی تان را سرویس کنید، دیگر به صورت ناگهانی با خرابی خودرو یا دستگاه های برقی منزل روبه رو نخواهید شد.

۷ یک جفت دیگر از روی کلیدهای تان بسازید؛ دسته کلید دیگر را به یکی از بستگان تان که به آن اطمینان کامل دارید بسپارید تا در موقع لزوم از آن استفاده کنید.

۸ بیشتر اوقات «نه» بگویید؛ احتمالاً نمی دانید که نه گفتن به دعوت های ناخواسته و یا درخواست های خلاف میل تان تا چه حد از استرس شما کم خواهد کرد.

۹ کسی را برای رفتن به خرید انتخاب کنید که فردی استرس زا نیست و از او آرامش می گیرید.

۱۰ از خدمات اینترنتی و آنلاین استفاده کنید؛ سعی داشته باشید که بیشتر فعالیت های بانکی و خریدهای تان را به جای ایستادن در صف های طولانی و یا ترافیک، از راه دور و آنلاین انجام دهید.

۱۱ زمان صرف غذا را تغییر دهید؛ اگر آماده کردن غذا سر وقت برای تان استرس زا است و باعث آشفتگی خاطرتان می شود، زمان غذا خوردن را به یک ساعت بعد موکول کنید.

۱۲ به کودکان تان جداگانه غذا دهید؛ درست است که غذا خوردن همه اعضای خانواده در کنار هم بسیار لذت بخش است؛ اما اگر این کار برای تان باعث استرس و زحمت می شود، می توانید جداگانه غذای فرزندان خردسال تان را بدهید.

۱۳ در هر فضایی که می توانید قدم بزنید؛ انجام ورزش نقش مهمی در آرامش بخشی شما خواهد داشت؛ سعی کنید از هر فرصتی برای تحرک و فعالیت بدنی استفاده کنید تا استرس به سراغ تان نیاید.

۱۴ کمک های اولیه و لوازم ضروری را در جعبه ای آماده کرده و کنار بگذارید؛ جعبه ای حاوی چسب زخم، دستمال توالت، صابون و لوازم کمک های اولیه تهیه کرده و در مکانی در دسترس قرار دهید.

۱۵ از تمامی برگه های مهم و اسنادتان کپی تهیه کنید؛ اصل برگه ها و اسناد را در یک جای امن و مطمئنی قرار داده و در صورت نیاز فقط از این کپی ها استفاده کنید.

۱۶ نیازهای تان را پیش بینی کنید؛ مطمئن شوید که برای پرداخت عوارضی و دستگاه های فروش اتوماتیک، پول خُرد کافی به همراه دارید؛ همچنین همیشه سعی کنید یک خودکار یا مداد داخل کیف تان داشته باشید.

۱۷ با دستگاه های خراب سر و کله نزنید؛ هیچ کسی به ساعت های زنگداری که سروقت زنگ نمی زند و یا رادیویی که همیشه صدای نویز پخش می کند، نیازی ندارد.

۱۸ مکان ها و سالن های عمومی را از قبل رزرو کنید؛ هتل ها، رستوران ها و تئاترها را پیش از اینکه بروید رزرو کنید؛ شاید پس از طی مسافتی طولانی، زمانی که به آنجا رسیدید دیگر میز خالی برای تان نباشد.

۱۹ برای انجام کارهای تان وقت اضافی در نظر بگیرید؛ اگر رسیدن به فرودگاه، ۳۰ دقیقه وقت تان را می گیرد، شما ۱ ساعت زمان برای رسیدن به فرودگاه در نظر بگیرید؛ زیرا سر وقت رسیدن بهتر از دیر رسیدن است.

۲۰ آماده معطل شدن باشید؛ وقتی به مطب دندانپزشکی یا اداره پست می روید، بهتر است آمادگیِ ماندن در صف نوبت را داشته باشید؛ با این برنامه ریزی، دیگر برنامه های تان خراب نخواهد شد.

۲۱ دنبال نکات مثبت و طنز بگردید؛ در هر مشکل و موقعیت ناگهانی، می توانید باز هم شوخ طبع باشید؛ برای مثال اگر در یک روز بارانی، زیر باران موش آب کشیده شده اید و تاکسی پیدا نمی کنید؛  شوخ طبع باشید و با خود بگویید حتما تاکسی ها حلاّل هستند و در آب حل می شوند.

 

غول استرس را شکست دهید! (بخش دوم) 

۲۲٫همیشه وسایل سرگرمی و هنری همراه خود داشته باشید؛ اگر علاقه به سوزن‌دوزی یا بافتنی دارید، همیشه وسایل مخصوص و مورد نیاز این کارها را با خود ببرید تا در زمان های خالی که حوصله تان سر می رود سرگرم استفاده از آنها شوید؛ همچنین می توانید از مجله ها و زبان مورد علاقه تان کمک بگیرید؛ مثلاً خانمی می گفت: «من زبان فرانسه را در هنگام رانندگی به سمت مهد کودک بچه ها یاد گرفته‌ام».

۲۳٫کارها را سخت نگیرید؛ همیشه لازم نیست همه کارها را به بهترین شکل انجام دهید؛ اگر بخواهید به همین شیوه، زندگی کنید، زندگی شما خسته کننده خواهد شد؛ مثلاً اجازه دهید تا ملحفه ها چند روز بیشتر داخل سبد لباس های کثیف باقی بماند، مطمئن باشید اتفاقی نخواهد افتاد.

۲۴٫کارهایی که از آنها متنفر هستید را به دیگران واگذار کنید؛ برای مثال انجام کارهای روزمره مثل پرداخت قبوض، برفک گرفتن فریزر و تمیز کردن خانه را به افراد دیگر که شغل شان است، محول کنید.

۲۵٫برای خودتان پاتوق خلوتی دست و پا کنید؛ یک صندلی راحت را انتخاب کرده و در گوشه خلوتی از خانه قرار دهید؛ هر زمان که سر و صداها کلافه تان کرد، به پاتوق خلوت تان پناه ببرید؛ حتی زمانی که جلوی سر و صداها را نمی توانید بگیرید، از هدفون های داخل گوشی استفاده کنید تا به آرامش برسید.

۲۶٫دیدتان را عوض کنید؛ به جای اینکه همیشه نگران این باشید که در آینده چه اتفاقی خواهد افتاد؛ از خود بپرسید: نتیجه این نگرانی ها چه چیزی خواهد بود؟ سعی کنید مثبت نگر باشید؛ زیرا دل نگرانی ها هیچ تأثیری در اتفاقی که در آینده خواهد افتاد، ندارد.

۲۷٫خوبی‌ها و نکات مثبت را بشمارید؛ بدانید که همیشه هر اتفاق بدی، بدتر هم می توانست باشد؛ مثلا منتظر ماندن در مطب دکتر می توانست به جای بیست دقیقه، دو ساعت تمام طول بکشد؛ باید به چشم نعمت و نکات مثبت به اینها نگاه کنید تا استرس نگیرید.

۲۸٫از فرصت های تلف شده نهایت استفاده را بکنید؛ اگر در مکانی هستید و حس می کنید که زمان طولانی باید منتظر باشید، بهتر است با دوست تان که از او بی خبر هستید تماس بگیرید یا ایمیل های خوانده نشده تان را چک کنید.

۲۹٫شعرهایی که دوست دارید را حفظ کنید؛ در وقت ها و فرصت های تلف شده تان، شعرهایی که دوست دارید را همراه داشته باشید تا حفظ کنید و استرس به سراغ تان نیاید.

۳۰٫شکلات یا آدامس بدون شکر همراه تان داشته باشید؛ هر موقع احساس تنش یا ناآرامی کردید، یکی از آدامس ها یا شکلات ها را میل کنید.

۳۱٫برای بارش باران آماده باشید؛ به صحبت های هواشناسی اکتفا نکنید؛ سعی کنید کلاه، بارانی یا چتر همراه خود داشته باشید.

۳۲٫هر موردی را ندانستید، بپرسید؛ از پرسش ها هراس نداشته باشید؛ ممکن است اگر موردی را نپرسید، مسیر را به کلی اشتباه بروید یا وقت زیادی از شما تلف شود.

۳۳٫از ریتم بدنی تان کمک بگیرید؛ اگر صبح ها عملکرد بهتری دارید، سعی کنید کارهای سخت و پیچیده تان را به اول صبح واگذار کنید؛ کارهای سبک تر و کارهایی که نیاز به تمرکز ندارند را نیز در زمان خستگی و زمانی که عملکردتان پایین تر است انجام دهید.

۳۴٫احتمالات را در نظر بگیرید؛ اگر به سفر بروید و ناگهان باران بگیرد یا به تئاتر بروید و بلیت تمام شده باشد چه کاری خواهید کرد؟ سعی کنید برای اتفاقات احتمالی نیز راه جایگزینی در نظر بگیرید.

۳۵٫به زندگی خود نظم دهید؛ لباس هایی که دیگر نمی پوشید را بیرون بریزید، وسایلی که همیشه داخل خانه خاک می خورند را نیز از زندگی تان حذف کنید و نظم دوباره ای به وسایل منزل تان بدهید؛ لازم است بدانید که ساده بودن خانه باعث کاهش استرس می شود.

۳۶٫تا جایی که امکان دارد از مواد شیمیایی استفاده نکنید؛ الکل، قرص های خواب و میکروب کش ها در طولانی مدت باعث افزایش سطح استرس فرد خواهد شد.

نتیجه‌گیری

تفاوتی نمی کند که در زندگی افراد چه می‌گذرد، استرس، همه را درگیر می کند؛ پس همگی، استرس را در زندگی خود حس کرده‌ایم. پس یادتان باشد که کارهای بسیاری هستند که می‌توانید برای پیشگیری و مدیریت استرس انجام بدهید. از این پس راهکارهایی که در این مقاله گفته شد را تمرین کنید و نتیجه این تمرین ها را در قسمت نظرات بنویسید.

کاری از گروه فیتامین
یه راه آسون‌تر برای ارتباط با ما عضویت در کانال فیتامین

مطالب زیر را حتما بخوانید:

نظرات کاربران

 1. پگاه گفته :
  ۰۹:۵۴ ۱۳۹۶/۰۵/۰۹

  راهکارها خیلی عالی بود ممنون

 2. اریایی گفته :
  ۱۲:۰۰ ۱۳۹۶/۰۵/۱۳

  مرسی بابت پست عالیتون

 3. سارا گفته :
  ۲۳:۱۷ ۱۳۹۶/۰۵/۱۹

  من نمیدونم چرا هی الکی استرس میگیرم

 4. somaie گفته :
  ۱۱:۴۳ ۱۳۹۷/۰۲/۲۸

  منم خدا نکنه یه چیزی بشه سریع استرس میاد سراغم

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه :

عضویت در خبرنامه ویژه مشتریان سیگما پلاس

با عضویت در خبرنامه ویژه سیگما پلاس از آخرین جشنواره های سایت باخبر شوید!