0

رقابت چربی و عضله در وزن یک کیلو

دسته بندی ها : اطلاعات عمومی ورزش, ورزش، سلامتی ۱۳ مرداد ۱۳۹۷ Ali.kharidar 1715 بازدید

به نظر شما بین چربی و عضله وزن کدام بیشتر است؟ وزن هر دو برابر بوده و این حقیقت سال‌های سال در مباحث مربوط به کاهش وزن و فیتنس وجود داشته است. تصویری که مشاهده می‌کنید، نشان‌دهنده دو کیلو عضله در مقایسه با دو کیلو چربی برروی ترازو است.   (تجمع چربی در هر قسمت بدن نشانه چیست؟)

 

حجمی که چربی می‌گیرد، چهار برابر بیشتر از عضله است؛ در نتیجه عضله دارای چگالی بیشتری نسبت به چربی بوده و حجم کمتری می‌گیرد. این توضیح می‌دهد که چرا ممکن است بدون اینکه وزن زیادی کم کرده باشید، لاغرتر به نظر برسید. همان‌طورکه در تصویر هم مشخص است، عضلات تراکم بیشتری داشته و فضای کمتری را نسبت به چربی در بدنتان می‌گیرد. می‌بینید که عضله چه ساختار جمع‌وجور و یک‌نواختی دارد؟ حال بهتر است که به چربی هم نگاهی بیندازید؛ چربی، هیچ فرم خاصی نداشته و از هر طرفی که می‌توانسته رشد کرده و بسیار هم حجیم و جاگیر است. دقیقاً در داخل بدنتان نیز چربی و عضله به همین فرم وجود دارد.

زمانی‌که شما به سختی تمرین می‌کنید، تغذیه مناسب را رعایت کرده و استراحت کافی دارید و مشغول ساختن عضله شده و چربی‌ها را خواهید سوزاند. به همین خاطر است که می‌گوییم به جای اینکه همه حواستان به عدد روی ترازو باشد، به تغییرات سایز و عضله‌سازی بدنتان نیز دقت کنید.(۴ عادت روزانه بدنسازان که باعث عضله‌سازی و چربی‌سوزی می‌شود!)

ترازو دروغگو

همان‌طورکه در ابتدای مقاله اشاره شد، وزن عضله بیشتر از چربی نیست، فقط چربی فضای بیشتری می‌گیرد. حالا فرض کنید که به‌تازگی تصمیم گرفته‌اید ورزش کنید و چربی‌سوزی داشته باشید، براساس برنامه ورزشی‌تان شروع به انجام تمرینات با وزنه می‌کنید و هر روز روی ترازو می‌روید، اما بعد از مدتی عددی که روی ترازو می‌بینید تغییری نکرده است، چطور چنین چیزی ممکن است؟! احتمالاً حسابی جا خواهید خورد، اما این به خاطر اطلاعات کم شماست.

(۷ زمانی که ترازو به شما دروغ می‌گوید)

یادتان باشد که با ورزش‌کردن، عضله‌سازی و چربی‌سوزی خواهید داشت. یعنی ممکن است وزنی را که در نتیجه چربی‌سوزی کم کرده‌اید، از طریق عضله‌سازی جبران شده باشد. در نتیجه شما از نظر ظاهری لاغرتر شده‌اید، اما ترازو عدد یکسانی را نشان می‌دهد که تقصیر خودش هم نیست.

آیینه راستگو

حال کافی است جلوی آیینه بروید، یا بعد از مدتی ورزش، لباس‌های قدیمی‌تان را بپوشید و از تغییراتی بدنتان شگفت‌زده شوید! بنابراین یادتان باشد که ترازو شاید راست بگوید، اما همه داستان را برایتان نخواهد گفت. پس توقعتان از ترازو بیش‌ازحد بوده و می‌توانید از آیینه کمک بگیرید.

 

عضلات دلواپس

عضلات، مثل مادری دلسوز در بدن شما بوده و به فکر چربی سوزی‌تان خواهند بود. یعنی بعد از اینکه تمرینات ورزشی‌تان تمام شده و روی مبل لم می‌دهید و تلویزیون می‌بینید، عضله‌ها به کار چربی‌سوزیِ خود ادامه می‌‌دهند، زیرا هرچه حجم عضلات داخل بدنتان بیشتر شود به کالری بیشتری نیاز خواهید داشت. در نتیجه بعد از اتمام ذخیره انرژی‌تان به سراغ چربی‌ها خواهند رفت. به خاطر همین است که می‌گوییم در کنار رژیم غذایی حتماً ورزش کنید؛ این کار باعث می‌شود تا مسیر رسیدن شما به کاهش وزن به نصف کاهش بیابد. خب، بعد از یاد گرفتنِ این نکته مهم، بهتر است کمی در مورد چربی‌ها و عضلات، اطلاعات بیشتری به‌دست بیاوریم.

 

انواع چربی داخل بدن

 

چربی قهوه‌ای: این نوع چربی از نوع خوب آن بوده و در پشت گردن یافت می‌شود. بدنتان از این چربیِ خوب برای تبدیل غذا به گرما و گرم نگه‌داشتنِ خود در دمای خیلی سرد استفاده خواهد کرد.

 

چربی بژ: این نوع چربی یکی دیگر از انواع خوب چربی است که رنگ تقریباً خنثایی دارد و با دیگر انواع چربی به صورت ترکیبی زندگی می‌کند. این چربی را در اطراف مهره‌های کمر می‌توانید بیابید.

 

چربی سفید: این چربی از نوع بد چربی‌هاست و بیشترین مقدار چربی داخل بدنتان را تشکیل می‌دهد. درحالی که چربی قهوه‌ای خاصیت انرژی‌بخشی دارد، چربی سفید خاصیت جمع‌کنندگی دارد و همه چیز را جمع می‌کند. چربیِ زیر پوستی، از این نوع چربی‌ها است.

 

چربی احشایی: این چربی نیز یکی از انواع چربی‌های سفید است. با این تفاوت که چربی احشایی در اعماق بدن ذخیره می‌شود؛ مثلاً چربی‌ای که اطراف اعضای داخلی بدنتان مثل کلیه و قلب شکل می‌گیرد، از این نوع چربی احشایی است. یادتان باشد که چربی احشایی جزء خطرناک‌ترین چربی‌هایی است که می‌توانید با آن سرو کار داشته باشید.

 

چگونه می‌توانیم درصد چربی بدن را اندازه‌گیری کنیم؟

۱ به صورت چشمی: می‌توانید با نگاه‌کردن به تصویر، درصد چربیِ بدنتان را به صورت چشمی تشخیص دهید و بدانید که کدام درصد چربی، برای شماست.

 

رقابت چربی و عضله در وزن یک کیلو

۲ کالیپر: می‌توانید با استفاده از دستگاه کالیپر، میزان درصد چربی بدنتان را به دست بیاورید.

۳ اندازه‌گیری: راه دیگری که برای اندازه‌گیری چربیِ بدن وجود دارد این است که دور کمر، باسن و سینه‌تان را اندازه بگیرید و با استفاده از فرمول اندازه‌گیریِ درصد چربی، میزان آن را به دست بیاورید.

درصد چربی بدن =  + (BMI x 2/1)(سن به سال۰/۲۳ x ) – (G x 8/10) – ۵/۴

نکته: در این معادله G برای خانم‌ها عدد صفر و برای آقایان ۱ است.

۴ ترازوی هوشمند: ترازوهای نسل جدید، حتی درصد چربی‌هایتان را نیز نشان خواهد داد.

۵ باد پاد (Bod Pod): این دستگاه با استفاده از جابه‌جاییِ هوا، میزان وزن و غلظت و حجم چربی‌ها را محاسبه خواهد کرد.

۶ جابه جایی آب: این راهکار محاسبه به شدت دقیق بوده و گران‌ترین شیوه‌ای است که می‌توانید با آن میزان درصد چربی‌تان را اندازه‌گیری کنید.

۷ اسکنرهای DEXA: در این مدل با استفاده از اشعه ایکس ری، چربی بدنتان را به دست خواهید آورد.

 


منابع

https://bodyfatgenius.com/muscle-vs-fat/

https://bamboocorefitness.com/one-pound-of-fat-versus-one-pound-of-muscle-clearing-up-the-misconception/

یه راه آسون‌تر برای ارتباط با ما عضویت در کانال فیتامین

مطالب زیر را حتما بخوانید:

نظرات کاربران

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه :

عضویت در خبرنامه ویژه مشتریان سیگما پلاس

با عضویت در خبرنامه ویژه سیگما پلاس از آخرین جشنواره های سایت باخبر شوید!