0

رفتارهای اثرگذار بهترین مربی ورزش تیمی

دسته بندی ها : اطلاعات عمومی ورزش, ورزش، سلامتی ۱ شهریور ۱۳۹۷ Ali.kharidar 2 بازدید

هر مربی ورزش تیمی به علت سروکار داشتن با گروهی از ورزشکاران، رفتارها و ویژگی‌هایی دارد که می‌تواند برای همه ورزشکاران و مربیان تازه‌کار مفید و آموزنده باشد، اما منظور از رفتار مربی چیست؟ به قول ارسطو، فیلسوف بزرگ (که شایعاتی در این مورد وجود دارد که زمانی مربی فوتبال هم بوده)، «ما همان چیزی هستیم که دائماً تکرار می‌کنیم. در نتیجه تکرارهای ما دیگر کار به حساب نمی‌آید، بلکه رفتار ما را شکل می‌دهد.» در ادامه چند رفتار و ویژگی مربی ورزش تیمی را در اختیارتان قرار خواهیم داد. (پرسش و پاسخ‌های پرتکرار شما از مربی ورزشی فیتامین)

 

تمرین چالشی‌تر

مربیان حرفه‌ایِ ورزش‌های تیمی می‌دانند که روز مسابقه زمان مناسبی برای دانستن محدودیت‌های بدنی و ذهنی شاگردانشان نیست. تمرینات قبل از مسابقه باید به قدری از نظر بدنی، ذهنی، فنی، تاکتیکی و احساسی، چالشی باشد که روز مسابقه ورزشکاران آمادگی هر چیزی را داشته باشند. (۱۲ تمرینی که مربیان ورزشی نمی‌خواهند انجام دهید!)

احتمالاً یاد تمرینات کاکرو در کارتون فوتبالیست‌ها با مربی‌اش افتاده‌اید؛ بله، کاملاً مثال درستی است، کاکرو در سخت ترین شرایط ممکن و روی ساحل با موج های خروشان دریا تمرین می‌کرد، این کار باعث می‌شد تا در مقابل هیچ حریفی ترس به دل راه ندهد و حتی بتواند در بدترین شرایط آب و هوایی، بهترین بازی را از خود به نمایش بگذارد.

مربیان عاشق پیشرفت

اگر می‌خواهید مربی ورزش تیمی فوق‌العاده‌ای باشید، باید تکنیک‌ها و فن‌های جدید در رشته‌تان را یاد بگیرید؛ پس لازم است که دائماً پیشرفت کنید، زیرا هر روز علم ورزش در حال پیشرفت است؛ بگذارید مثالی در این مورد برایتان بزنیم، فرض کنید مربیِ دو شناگر با استعداد هستید که می‌توانند سهمیه‌های المپیک بعدی ایران باشند، اما شما به‌عنوان مربی ورزش تیمی تاکنون تجربه مربی‌گریِ ورزشکاران المپیکی را نداشته‌اید؛ پس باید به‌خاطر شاگردانتان هم که شده به‌سرعت شروع به یادگیری و کسب تجربه از مربیان المپیکی کنید. شاید نتیجه کار و تلاش شما، کشف یک استعداد و رکورد جهانی در المپیک باشد. (چندین جمله کلیدی از مربیان)

 

­­­ افزایش سرعت یادگیری

دیگر، گسترده‌بودنِ فضا و بستر اینترنت به همه ثابت شده و هیچ سؤالی را بی‌جواب باقی نگذاشته است. یادتان باشد زمانی‌که شما به‌عنوان مربی ورزش تیمی مشغول یادگیری نکات و فن‌های جدید هستید، بدون شک مربیِ حریفتان نیز دارد همین کار را می‌کند؛ در نتیجه اگر می‌خواهید نتیجه مسابقه را واگذار نکنید یا کار به مساوی نکشد، باید سرعت یادگیری‌تان را افزایش دهید و هیچ راه فراری برای تیم حریف باقی نگذارید؛ به عنوان مثال بهتر است بعد از پایان فصل یا اتمام مسابقات، به سراغ یادگیری بیشتر بروید و حتی به شهرها و کشورهای دیگر سفر کرده و از تجربیات مربیان حرفه‌ایِ ورزش تیمی استفاده کنید. این اقدام هوشمندانه باعث می‌شود تا همیشه از مربیان هم رشته خودتان یک سر و گردن بالاتر باشید.

تفکر خلاقانه

خلاقیت یکی از ویژگی‌هایی است که مربیان خوب را از مربیان فوق‌العاده، ممتاز خواهد کرد. مربیِ خوب، مسیر مربیان قبلی را می‌رود و مربیان فوق‌العاده، مسیر جدیدی برای صعود و خود شاگردانش خلق می‌کند. در ورزش تیمی کپی‌کاری بدون خلاقیت، همه زحمات تیم را هدر خواهد داد.

یکی از بهترین مربیان رشته دو میدانی، در هرکلاسی که خلاقیت او را برمی‌انگیخت، شرکت می‌کرد. یک‌بار در کلاس کمدی اسم می‌نوشت، یک‌بار هم کلاس پیانو می‌رفت. او متوجه شده بود که خلاقیت، راز پنهان بسیاری از مربیان ورزش تیمی است؛ به همین خاطر هیچ فرصتی را برای برانگیختن خلاقیت خود از دست نمی‌داد.

مربی شخصی حتی در ورزش تیمی

یادتان باشد که عملکرد تیم تان ناشی از اشخاص حاضر در تیم شماست. شما باید مربی شخصی هرکدام از ورزشکارانتان باشید. باید در همه حال مراقب هرکدام از آنها بوده و به سبک خودشان به آنها انگیزه بدهید. هرکدام از شاگردانتان ضعف ها و قدرتهای خاص خودش را دارد، در نتیجه تمرین و انگیزه دادن متفاوتی را می طلبد.

مربی چند بعدی

دیگر زمان این حرف‌ها گذشته که بخواهید بگویید، خوش‌اندام‌ترین ورزشکارها پیروز میدان خواهند بود. ورزش تیمی، ابعاد زیادی را در برمی‌گیرد. اگر قصد برنده‌شدن تیمتان را دارید، باید همه ابعاد: تمرین، آماده‌سازی، مهارت‌ها، گرایشات، ریکاوری، تمرینات باشگاهی، خواب و مدیریت سفر و تغذیه را در نظر بگیرید. مربیان فوق‌العاده ورزش تیمی این نکات را می‌دانند و از آن به بهترین شکل برای پیروزی‌شان استفاده می‌کنند.

 

تمرین عملکردی

بسیاری از مربیان خوب بر این باورند که تمرین، باعث حرفه‌ای‌شدنِ ورزشکاران می‌شود، اما مربیان عالیِ ورزش تیمی، یک قدم فراتر رفته و می‌دانند که تمرین عملکردی ورزشکاران را حرفه‌ای و آماده میدان مسابقه خواهد کرد. یعنی اگر می‌خواهید فقط مهارتی را یاد بگیرید، بله تمرین می‌توانید حرفه‌ای شوید، اما اگر می‌خواهید از همین مهارت در مسابقه هم استفاده کنید، باید به‌سراغ تمرین عملکردی بروید و در شرایطی مشابه با شرایط مسابقه، آن مهارت را تمرین کنید. این راز تمرین عملکردی است؛ به‌عنوان مثال یک مربی بسکتبال فوق‌العاده معروف این سه قانون را برای خود داشته:

قانون ۱: در کمتر از ۲ دقیقه مهارت‌های بسکتبال را به شاگردان می‌آموزم؛

قانون ۲: اجازه می‌دهم تا بازیکنانم خودشان مهارت را به‌صورت عملی انجام دهند؛

قانون ۳: سعی می‌کنم تمرینی که با شاگردانم دارم، عملکردی باشد؛ در نتیجه در شرایطی مشابه شرایط مسابقه، با همان سرعت، شتاب، تعداد بازیکنان و شرایط استرس‌آور با بازیکنانم تمرین خواهم کرد. او با همین تکنیک‌ها ۵ مقام جهانی در طی ۱۱ سال برای تیم به ارمغان آورد.

نکات پایانی

یادتان باشد که بهترین مربی ورزش تیمی، بسیار خلاق و ریسک‌پذیر است و برای متمایز بودن نیز می‌جنگند. او از به کار بردن کلمه پیروزی برای تیم هراسی ندارد و می‌داند که پیروز میدان است. این موارد چکیده‌ای از رفتارهای یک مربی ورزش تیمی فوق‌العاده بود. حواستان به تکرارهایتان باشد که به زودی تبدیل به رفتارتان خواهد شد.

 


لینک منبع

 

یه راه آسون‌تر برای ارتباط با ما عضویت در کانال فیتامین

مطالب زیر را حتما بخوانید:

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه :