0

راهنمای جامع پیلاتس

دسته بندی ها : اطلاعات عمومی ورزش, ورزش، سلامتی ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۶ Ali.kharidar 164 بازدید

هر روز پرسشهای گوناگونی در مورد پیلاتس از مربیها می‌شود. بسیاری دنبال راهنمای جامع پیلاتس هستند.

پرسشهایی مانند اینکه پیلاتس چه نوع ورزشی است؟ این ورزش چگونه برای بدن مفید است؟ برای بسیاری از افراد این پرسش پیش بیاید که چگونه چنین ورزشی که تنها شبیه دراز کشیدن روی زمین است، می‌تواند تا این حد تاثیر داشته باشد. شاید برای بسیاری از کسانی‌که با وزنه‌های سنگین و سرعت بالا کار می‌کنند و نیز علاقمند به ورزشهای چالش‌ برانگیز و شدید هستند، ورزشهایی مانند پیلاتس، که روی زمین انجام می‌گیرند به‌نظرشان برای افراد ضعیف و تنبل است.

می‌توان با حضور در تمرینها و کلاسهای آموزشی ورزش پیلاتس، کمی دانسته‌های خود را در این زمینه افزایش داد. انجام درست تمرینهای پیلاتس، تأثیر بسیاری بر روی تناسب اندام خواهد داشت. این ورزش فقط نیازمند تمرکز ذهنی و ارتباط بین ذهن و جسم است. شاید باور کردنی نباشد، اما این ورزش بهتر از هر ورزش دیگری می‌تواند عضلات شکم را تقویت کند. با انجام ورزش پیلاتس به فایده‌های آن آگاه خواهید شد.

در حدود صدسال پیش جوزف پیلاتس این ورزش را پدید آرود؛ به دنبال آن هر روز تعداد بیشتری به این ورزش علاقمند شدند. پژوهشها نشان داده که پیلاتس سبب رشد در موارد زیر نیز می‌شود:

 • تحرک ستون فقرات
 • استقامت عضلانی
 • حالت بدنی
 • درد در پایین‌تنه
 • تراکم استخوان
 • درگیر کردن عضلات عرضی شکم

در این قسمت با تاثیرهایی که ورزش پیلاتس انجام نمی‌دهد آشنا شوید:

ورزش پیلاتس یک ورزش هوازی نیست؛

ممکن است این ورزش ضربان قلب شما را کمی بالا ببرد؛ اما به‌طور قطع سطح این افزایش ضربان به اندازه ورزش هوازی ایروبیک نخواهد بود.

ورزش پیلاتس جایگزین تمرینهای قدرتی نمی‌باشد؛

 

این ورزش بر روی عضلات میان‌تنه تمرکز دارد، اما این را بدانید که موجب افزایش حجم عضلات شما نخواهد شد به‌تدریج سبب افزایش سطح مقاومت بدنی می‌شود.

پیلاتس یک ورزش سنگین و با ویژگی کالری‌سوزی نیست.

پژوهشها نشان داده که، به‌طور متوسط کسانی‌که ۵۰ دقیقه ورزش پیلاتس انجام می‌دهند درحدود ۱۷۵ کالری (تازه کارها) و یا ۲۵۰ کالری (حرفه‌ای‌ها) می‌سوزانند.

بنابراین نتیجه می‌گیریم ورزش پیلاتس می‌تواند به‌عنوان مکملی برای برنامه ورزشی شما در نظر گرفته شود؛ برنامه شما نیز باید شامل تمرینهای هوازی، تمرینهای قدرتی و انعطاف‌پذیری باشد؛ اما این پرسش پیش می‌آید که پس پیلاتس چه فایده‌ای دارد؟ این مثال ساده به شما کمک می‌کند تا درک کنید پیلاتس چه سودی برای‌تان خواهد داشت.

به حالت صاف بر روی صندلی بنشینید. کف یکی از دستهای‌تان را بر روی عضلات شکم قرار دهید و  چند بار سرفه کنید. در این حالت باید با کف دست، احساس سفت شدن عضلات شکمی را داشته باشید. اکنون، دست خود را در همان حالت نگه دارید و هوا را از راه بینی وارد ششهای‌تان کنید؛ سپس برای بازدم، لبها را کمی از هم باز کرده و سعی کنید هوا را با فشار و به‌آرامی با صدایی مثل هوووو یا سیییی کشیده از دهان خارج کنید؛ شما باید سفت شدن همان عضلات را در تمرین قبلی هنگامی‌که سرفه می‌کردید، حس کنید. اینها همان عضلات عرضی و عمقی شکم شما هستند که به‌عنوان نگه‌دارنده عمل می‌کنند. وقتی‌که این عضلات قوی باشند، شکم شما سفت‌تر و تخت‌تر به نظر خواهد رسید. تنفس عمیق و همراه با صدایی که در هنگام انجام حرکت پیلاتس از دهان خارج می‌کنید، سبب می‌شود تمام تمرکز شما بر روی عضلات عرضی شکم‌تان باشد، طوری‌که هیچ ورزش دیگری چنین تأثیری نخواهد داشت. پیلاتس در هر حرکتی بر روی این عضلات تمرکز می‌کند.

توجه داشته باشید که درست انجام دادن چنین ورزشی اهمیت بسیار دارد. اگر چندبار این ورزش را انجام دادید، اما تأثیری احساس نکردید، بدانید که به‌طور قطع اشتباهی در حرکتهای شما وجود دارد.

نکته‌های مهم در حرکتهای ورزش پیلاتس

تنفس صحیح

جوزف پیلاتس پدید آورنده ورزش تاثیرگذار پیلاتس، همیشه بر این نکته تأکید می‌کرد که «اگر دستورالعمل‌های دیگر پیلاتس را اجرا نکردید اهمیت ندارد، اما حتما درست نفس بکشید». تنفس عمقی به‌منظور هدف قرار دادن عضلات عرضی شکم بسیار با اهمیت است. انجام عمل دم در تنفس حتما باید قفسه سینه (دیافراگم) را منبسط و شکم را منقبض کند. این کار موجب می‌شود عضلات شکمی شما درگیر شود.

 • بر روی باز و جمع کردن شانه‌های‌تان تمرکز داشته باشید.
 • ستون فقرات خود را در حالت مناسبی قرار دهید؛ سر و گردن شما حتما باید صاف و در راستای ستون فقرات باشد.
 • تمرکز  بر روی تمام حرکتهایی که انجام می‌دهید بسیار اهمیت دارد.
 • تمام حرکتها باید آرام و کنترل‌شده باشند.
 • بدن را نزدیک زمین و ثابت نگه دارید.
 • در محدوده مناسب حرکتی ورزش کنید. علاقمندان به تناسب اندام، سخت‌ترین گزینه‌ها را برای ورزش انتخاب می‌کنند، اما به درستی حرکتها و انجام درست آنها اهمیت نمی‌دهند. بسیاری از مردم حرکتهای زیادی انجام می‌دهند؛ به‌عنوان مثال در هنگام ورزش کردن، بدن‌شان را ثابت روی زمین قرار نمی‌دهند؛ در نتیجه باید سطحی از تمرینهای پیلاتس را انجام دهید که بتوانید تمام نکته‌های گفته شده را رعایت کنید.

خوشبختانه ورزش پیلاتس برای همه افراد، کاربردی و قابل انجام می‌باشد. مهم نیست به چه میزان اندام شما متناسب است، اگر هنوز هم به پیلاتس شک دارید، یک‌ بار در کلاسهای پیلاتس شرکت کرده و یا دی وی دی این ورزش را خریداری کنید؛ زمانی‌که تصمیم به این کار گرفتید حتما موردهایی که در بالا آورده شد را در نظر بگیرید. پس از ده جلسه احساس خوبی خواهید داشت، پس از دوازده جلسه احساس بهتر و پس از جلسه سی‌ام پیلاتس احساس خواهید کرد که صاحب بدن جدیدی شده‌اید.

کاری از گروه فیتامین
یه راه آسون‌تر برای ارتباط با ما عضویت در کانال فیتامین

مطالب زیر را حتما بخوانید:

نظرات کاربران

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه :

عضویت در خبرنامه ویژه مشتریان سیگما پلاس

با عضویت در خبرنامه ویژه سیگما پلاس از آخرین جشنواره های سایت باخبر شوید!