0

درمان خستگی مفرط و بازگشت انرژی با ورزش

دسته بندی ها : اطلاعات عمومی ورزش, ورزش، سلامتی ۱۸ بهمن ۱۳۹۷ Ali.kharidar 5 بازدید

همه ما گاهی اوقات احساس خستگی می کنیم، اما نظرتان در مورد درمان خستگی مفرط چیست؟ خستگی ذهنی و جسمی ای که هرچقدر هم استراحت و تلاش می کنیم برطرف نشده و هرساعت و هرلحظه همراهمان خواهد بود.

واقعاً علت و منشأ این همه خستگی چیست و چگونه می توان در سریع ترین زمان ممکن این مشکل را برطرف کرد؟ در این مقاله علت بروز خستگی مفرط و راه درمان آن را برایتان خواهیم گفت.

 

خستگی مفرط چیست؟

سندرم خستگی مفرط یا مزمن که به انگلیسی به آن Chronic fatigue syndrome می گویند، خستگی بدنی و ذهنی ای است که با کار کردن و انجام فعالیت های روزانه بدتر شده و با استراحت هم برطرف نمی شود!

علت اصلی بروز این عارضه دقیقاً مشخص نشده و علت بروز آن به عوامل زیادی از جمله عفونت یا حتی استرس ربط داده می شود. بسیاری از متخصصان و پزشکان معتقدند که این خستگی های آزاردهنده نتیجه چند علت مختلف بوده و نمی توان علت آن را فقط یک مورد به خصوص دانست.

 

از کجا بدانم خستگی مفرط دارم؟

بدن درد

کاهش تمرکز و حافظه

گلو درد

برآمده شدن لنف های ناحیه گردن و زیربغل

عضله یا مفصل دردی که هیچ علت مشخصی نداشته باشد

سردردهای پشت سرهم

خوابیدن هایی که خستگی را برطرف نمی کنند

بی حوصلگی و خستگی های طولانی بعد از فعالیت های بدنی و ذهنی (یعنی بیشتر از ۲۴ ساعت خسته باشید!)

 

علائم مشهود تر خستگی مزمن:

  1. افسردگی
  2. کناره گیری از اجتماع و جمع های دوستانه
  3. سبک زندگی بسته و محدود
  4. غیبت های طولانی از مدرسه و نرفتن سرکار

اگر چند مورد از علائم بالا را داشتید احتمال زیاد دچار سندرم خستگی مفرط شده اید و در مرحله بعدی باید دنبال علت بروز آن برویم.

علت بروز خستگی مفرط

بازهم می گوییم دقیقاً نمی توان گفت که علت بروز خستگی مفرط شما یکی از عوامل زیر است، بلکه گاهی اوقات ترکیبی از عوامل می تواند علت خستگی هایتان باشد. از طرف دیگر بعضی از افراد از همان بدو تولد استعداد خستگی داشته و مستعد بروز سندرم خستگی مزمن هستند.

به طور کلی علائم زیر می تواند باعث بروز خستگی مفرط شود:

  • ویروس ها
  • بعضی از افراد بعد از پایان دوره عفونت و بهبود یافتن از بیماری، دچار سندرم خستگی مزمن می شوند.
  • سیستم ایمنی ضعیف
  • گاهی اوقات علت بروز این خستگی به ضعیف شدن بدنتان برمی گردد و باید خودتان را تقویت کنید.
  • استرس
  • برهم خوردن تعادل هورمونی

یک آزمایش خون برای اندازه گیری میزان هورمون های موجود در خون، همه ابهامات و شک ها را برطرف خواهد کرد.

 

چگونه پزشک سندرم خستگی مزمن را تشخیص می دهد؟

طبق آماری که در سال ۹۳ منتشر شد، حدود ۸۳۶,۰۰۰ تا ۲٫۵  میلیون ایرانی، مبتلا به این سندرم بوده و فقط ۸۴ درصد آنها توسط پزشک تشخیص داده می شود.

متأسفانه این بیماری هیچ علائم خاص و مشهود ظاهری نداشته و پزشک فقط با استناد به علائم بالا می تواند این سندرم را تشخیص دهد. یعنی اگر شما به عنوان مثال ۴ گزینه از علائم بالا را داشته باشید، احتمال زیاد دچار سندرم خستگی مفرط شده اید.

سپس در مورد مدت زمان و وخامت این خستگی های بدون توضیح از شما خواهد پرسید. بعد از آن دچار سابقه دارویی و سوء مصرف ها رفته و در مورد مصرف قرصهای آنتی هیستامین و الکل خواهد پرسید. به طور کلی خود تشخیصی در این مورد کار صحیحی نبوده و بهتر است از پزشک متخصص برای تشخیص کمک بگیرید.

 

چگونه خستگی مفرط را درمان کنیم؟

در حال حاضر هیچ درمان خاص و بخصوصی برای این عارضه وجود نداشته و با توجه به اینکه هرکسی علائم خاص خودش را دارد، درمان مخصوصی برای کاهش همان علائم تجویز می شود. اما به طور کلی می توانید از راه حل های زیر برای درمان خستگی مزمن استفاده کنید:

ورزش کردن:

تغییر سبک زندگی، روی آوردن به زندگی بانشاط و ورزش کردن یکی از اصلی ترین و بهترین راه حل های درمان این خستگی ها است.

البته ورزش کردن افرادی که دچار عارضه خستگی مفرط هستند، متفاوت خواهد بود. این افراد برای خودشان محدودیت های خاصی دارند که بهتر است در قدم اول با توجه به این محدودیت ها ورزش را شروع کنند. مثلا دوست ندارند در جمع باشند یا اصلاً دوست ندارند از منزل خارج شوند. در نتیجه بهتر است در منزل و به تنهایی ورزش کردن را شروع کنند، با همین کار ساده می توانید علائم خود را کاهش داده و به روال عادی زندگی بازگردید.

اگر به دنبال اسم ورزش خاصی برای شروع تمریناتتان هستید، می توانید تمرین با وزنه یا یوگا را شروع کنید. یک برنامه کوتاه یوگا برای افزایش انرژی می تواند خواب را از سرتان بیاندازد.

 

ورزشهای پیشنهادی برای درمان خستگی مزمن

ورزش در آب گرم

یوگا

تای چی

پیلاتس

دوچرخه سواری

پیاده روی

ایروبیک

وزنه زدن و بدنسازی

 

درمان های خانگی:

تغییر سبک زندگی می تواند خیلی زود علائم شما را کمرنگ کند. بهتر است مصرف قهوه را کم یا به کلی محدود کنید تا شب ها راحت تر به خواب فرو بروید. از مصرف الکل یا سیگار فاصله بگیرید و از چرت زدن یا استراحت کردن در طول روز بپرهیزید.

برای خودتان برنامه خوابیدن بریزید و همه چیز را زمانبندی کنید. هرشب سر یک ساعت مشخص باید به رختخواب بروید و هر روز صبحها سر یک ساعت مشخص از خواب بیدار شوید.

سعی کنید برای خودتان یک دفتر برداشته، محدودیت ها و خاطرات روزانه تان را داخل آن یادداشت کنید، همین حرکت ساده به شناخت کامل خود و تلاش در جهت رفع محدودیت ها کمک خواهد کرد.

حتی می توانید از جملات انگیزشی برای تغییر عادت های روزمره تان استفاده کنید، مقاله جملات انگیزشی ورزشی انرژی زا پر از جملات فوق العاده و تکان دهنده است.

 

درمان های دارویی:

معمولاً یک درمان برای همه علائم شما پاسخ نداده و گاهی اوقات باید برای رفع تمامی علائم از درمان دارویی هم کمک بگیرید. اگر خستگی مزمن شما ناشی از افسردگی باشد، بدون شک پزشک باید برایتان قرصهای ضد افسردگی تجویز کند.

گاهی اوقات که هیچ کدام از راه حل ها و درمان های بالا جواب نداد و کیفیت خوابتان بهتر نشد، ممکن است پزشک به سراغ تجویز قرص های خواب آور نیز برود یا برای کاهش سردردها و مفصل دردها کمی مسکن تجویز کند.

 

درمان های دیگر:

ماساژ و طب سوزنی نیز می تواند به بهبود علائم تان کمک کند، اما بهتر است قبل از هرگونه اقدامی در این مورد با پزشک متخصص مشورت کرده و از این دو گزینه به عنوان درمان مکمل استفاده کنید.

 

نتیجه گیری

همیشه علت خستگی هایتان، سندرم خستگی مفرط نیست! بهتر است ابتدا علائم بالا را بررسی کنید و ببینید کدام علائم بالا را دارید و اگر مجموعاً ۴ مورد را داشتید به سراغ پزشک متخصص یا روانشناس بروید.

گاهی اوقات این اختلالات و خستگی ها با تغییر کوتاه مدت سبک زندگی تان بهبود یافته و به کلی محو می شود. جلسات درمانی گروهی نیز پیشنهاد خوبی بوده و می توانید از این گزینه برای رفع اختلالات خستگی بهره بگیرید.


لینک منبع

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/chronic-fatigue-syndrome/symptoms-causes/syc-20360490

https://www.alaskasleep.com/blog/why-tired-after-full-nights-sleep

https://www.verywellhealth.com/exercise-for-fibromyalgia-chronic-fatigue-syndrome-716045

یه راه آسون‌تر برای ارتباط با ما عضویت در کانال فیتامین

مطالب زیر را حتما بخوانید:

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه :