0

درمان افتادگی پلک و درشت شدن چشم ها با ورزش

دسته بندی ها : شادابی پوست, ماساژ‌ و زیبایی ۶ مرداد ۱۳۹۸ مدیر سایت 5462 بازدید

دچار افتادگی پلک شدید و احساس می کنید دیگر چشمانتان مثل قبل درشت و جذاب نیست؟

دائم این سؤال را از شما می پرسند:«مگه خوابت میاد؟»

شاید حتی احساس کنید چشمهایتان ریزتر از همیشه شده و دیگر مثل قبل جذاب و دلربا نیست. از آنجایی که هیچ مشکلی در دنیا غیر قابل حل نیست، راه حل پلکهای افتاده تان نیز ورزش مخصوص تقویت عضلات پلک است.

در این مقاله از سایت فیتامین با تمرینات ورزشی ای که به شما آموزش می دهیم، سعی می کنیم تا عضلات چشم و پلک ها را تقویت کرده و چشمانتان را به فرم روزهای اوجتان برگردانیم.

 

چرا افتادگی پلک به سراغمان می آید؟

قبل از همه چیز بهتر است با ساختار پلک آشنا شویم و ببینیم چرا به مرور زمان پلکمان افتاده و بی حالت می شود.

پلک شما از دو لایه پوست بسیار بسیار نازک تشکیل شده که ۲ هدف اصلی دارد:

۱محافظت از چشم در برابر خشکی، ورود آلودگی ها و فشار بیش از حد.

۲زمانی که در خواب ناز فرو رفته اید پلک های شما علاوه بر اینکه مثل کرکره جلوی ورود نور را می گیرد، تمام طول شب وظیفه پخش کردن اشک روی قرنیه را به عهده دارد تا مبادا سطح چشمتان در طول شب خشک شود.

اما گاهی اوقات همین پلک های همه فن حریف ممکن است بدقلق شده و با افتادگی و بدفرم شدن، جلوی دیدتان را بگیرند یا حتی باعث شوند احساس کنید دیگر زیبا نیستید.

مقصر اصلی، عضله ای است که در زیر پلک قرار گرفته و وظیفه باز و بسته نگه داشتن چشمانتان را دارد. البته ناگفته نماند که یک عضله کوچک دیگر کمک دست این عضله اصلی است.

علاوه بر آن یک عضله زیر پوستی دیگر هم دقیقاً در زیر ابروهایتان وجود دارد که به بالا بردن پلک هایتان کمک می کند.

ضعیف شدن هر یک از این ۳ عضله کافی است تا دیگر از فرم پلک هایتان راضی نباشید و حس کنید چشمانتان خسته بنظر می رسد.

 

ورزش پلک چشم

تقویت عضلات چشم و ورزش پلک چشم بهترین و بدون خطرترین راه حلی است که می توانید امتحان کنید. البته نگران نباشید برای انجام تمرینات تقویت پلک چشم نیاز وسیله خاصی نداشته و با دستان خالی هم می توانید ورزش کنید!

 

۱گرم کردن چشم ها

چشمهایتان را به خوبی با ژل شستشو شسته و با ماساژ بسیار آرام شروع به گرم کردن پلک هایتان کنید. با اینکار ساده جریان خون در پلک ها بیشتر شده و عضلات پلک آمادگی انجام حرکات ورزشی را پیدا می کنند.

 

۲تمرین پلک زدن

سعی کنید عضلات پلک هایتان را منقبض کرده و یک دقیقه با سرعت پلک بزنید.

سپس همین تمرین پلک زدن را به آرامی انجام داده و با قدرت بیشتری پلک بزنید. اینبار تا جایی که می توانید به عضلات پلک تان فشار بیاورید.

شماره چشمتان هم بالا رفته و می خواهید بدانید آیا با ورزش می توان بینایی را تقویت کرد؟ پیشنهاد می کنیم حتماً به مقاله آیا ورزش چشم موجب تقویت بینایی می شود نگاهی بیاندازید.

 

۳تحریک عضلات چشم

تحریک مستقیم عضلات چشم یکی از راههای است که می توانید برای رفع افتادگی عضلات چشم امتحان کنید. حال فرقی نمی کند با یک سری حرکات چشمی عضلات پلکتان را تحریک کنید یا اینکه بخواهید از یک وسیله مثل مسواک برقی استفاده کنید.

کافی است مسواک برقی را روی عضلات پلک قرار داده و چند دقیقه در طول روز اینکار را تکرار کنید.

 

۴تمرین مقاومتی چشم

به گفته انجمن حمله قلبی، اگر هر ساعت با فشار به پلک هایتان ورزش انجام دهید به مرور زمین افتادگی پلک تان برطرف خواهد شد.

اگر نمی دانید دقیقاً چه ورزشی انجام دهید، بالا بردن پلک خودش یک ورزش برای پلک های چشم است. برای سخت تر کردن این حرکت ورزشی، کافی است بعد از بالا بردن ابروها یکی از انگشتان را در زیر ابرو قرار داده و چند ثانیه در همین حالت نگه دارید. سپس سعی کنید بدون برداشتن انگشت، چشمتان را ببندید.

 

۵لیفت ابروها

انگشتان خود را زیر ابروها قرار داده و با دو انگشت پلک های خود را به سمت بالا بکشید. بهتر است کمی فشار را نیز چاشنی حرکت کنید تا عضلات پلکتان بیشتر کشیده شود.

حالا سعی کنید با درگیر کردن عضلات چشم، اجازه ندهید چشمانتان باز شود. دست خود را پایین آورده و بعد از چند ثانیه حرکت را از ابتدا آغاز کنید.

این حرکت را هر روز در ۳ ست ۱۰ تایی تکرار کنید.

 

۶کشش پلک ها

این حرکت بسیار ساده علاوه بر تقویت پلک ها باعث کم کردن چین و چروک چشمانتان خواهد شد.

کافی است روی زمین نشسته و چشمانتان را ببندید.

پلک هایتان را رها کرده و از انگشت اشاره خود برای بالا بردن ابروها استفاده کنید. در حین بالا بردن ابروها سعی کنید چشمانتان را بسته نگه دارید.

 

مدت زمان ۱۰ ثانیه در همین حالت باقی مانده و هر روز حداقل ۱۰ بار حرکت را تکرار کنید.

اگر افتادگی پلک یکی از دغدغه هایتان بوده و برای لاغر کردن صورتتان هم دنبال ورزش هستید، پیشنهاد می کنیم مقاله لاغری صورت در یک هفته را بخوانید.

 

۷ تمرین تراتاکا یوگای چشم

این تمرین بیشتر برای تمرکز و افزایش قدرت دید مورد استفاده قرار می گیرد ولی برای تقویت عضلات چشم هم می توان از این تمرین استفاده کرد.

برای انجام این تمرین کافی است جسم یا شمعی را در مقابلتان قرار داده و بدون چشم برداشتن به آن زل بزنید. این تمرین علاوه بر افزایش تمرکز باعث تقویت عضلات چشمتان خواهد شد.

 

۸ تمرین پوشاندن چشم

این تمرین برای زمانی است که فقط یکی از چشمانتان دچار افتادگی پلک شده باشد.

برای انجام این تمرین روی چشم سالم خود را کاملاً پوشانده و تمام وظایف را به دوش پلک چشم ضعیف شده خود بیاندازید. اینکار باعث می شود تا افتادگی پلک تان به مرور زمان برطرف شده و عضلات چشم تان قوی تر شود.

 

درمان افتادگی پلک با ورزش چقدر طول می کشد؟

راز موفقیت در درمان افتادگی پلک، انجام منظم تمرینات و درگیر کردن عضلات چشمی است. باید کاملاً عضلات پلک تان را در حین انجام تمرینات درگیر کنید.

خواندن مقاله فرم دهی چانه بدون نیاز به جراحی هم خالی از لطف نبوده و می تواند مرحله نهایی برای خوش فرم کردن صورت و چانه شما باشد.

 

درمان های دیگر برای افتادگی پلک

اگر به قدری پلکتان دچار افتادگی شده است که قدرت دیدتان را کاهش داده است. شاید تنها با انجام تمرینات ورزشی به نتیجه نرسید. در چنین مواردی برای درمان بهتر است با پزشک مشورت کرده و یکی از راههای درمانی زیر را در پیش بگیرید.

 

قطره آپراکلونیدین

اگر علت اصلی افتادگی پلک شما تزریقات بوتاکس است، می توانید از قطره چشمی آپراکلونیدین استفاده کنید تا پلک هایتان سریعتر ریکاوری شده و به حالت اولش برگردد.

 

بلفاروپلاستی

یکی از عمل های زیبایی رایج در ایران بعد از عمل بینی همین عمل بلفاروپلاستی است. در جراحی پلک بالایی ابتدا برشی موازی چین های موجود در پلک ایجاد کرده و یک بخش از پوست، عضلات و چربی های موجود در این قسمت را برمی داشته و سپس محل جراحی را با بخیه های ظریف جوش می دهند.

 

عینک مخصوص افتادگی پلک

در مواردی که افتادگی پلک شدید بوده و جراحی نمی تواند این مشکل را برطرف کند.

بهترین پیشنهاد عینک مخصوص افتادگی پلک است که در آن وسیله ای مخصوص به قیمت بالایی قاب عینک بیمار اضافه شده و باز نگه داشتن پلک را به عهده می گیرد.

 

نتیجه گیری

افتادگی پلک یکی از مشکلات رایجی است که معمولاً با افزایش سن و برای افراد بالای ۲۵ یا ۳۰ سال اتفاق می افتد. خوشبختانه مشکل افتادگی پلک با ورزش های چشم و تقویت عضلات چشمی قابل درمان بوده و با انجام منظم تمرینات می توانید چشمانتان را مثل قبل درشت و جذاب کنید.

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مقالات مرتبط

نظرات کاربران

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه :

عضویت در خبرنامه ویژه مشتریان سیگما پلاس

با عضویت در خبرنامه ویژه سیگما پلاس از آخرین جشنواره های سایت باخبر شوید!