0

جلو بازو با دمبل، هالتر صاف یا هالتر EZ ؟

دسته بندی ها : اطلاعات تخصصی ورزشی, ورزش، سلامتی ۱۳ تیر ۱۳۹۸ مدیر سایت 1913 بازدید

کسی نیست که بازوهای بزرگ و قوی نخواهد. اما دمبل، هالتر صاف یا هالتر EZ؟ اصلاً تاحالا به این نکته فکر کرده اید که شاید هالترهایی که هر روز در باشگاه دست می گیرید، تأثیر متفاوتی روی اثربخشی حرکت داشته باشد؟ عضلات جلو بازو، یکی از عضلاتی است که در زندگی روزمره تان نقش بسیار زیادی داشته و دائماً باید از این عضله برای انجام کارهایتان کمک بگیرید. زمانی که به خرید رفته اید و باید پلاستیک خرید را تا منزل حمل کنید، حتی زمانی که باید کودکتان را تا منزل بغل کنید، بازهم این عضله جلو بازو است که به کمکتان خواهد آمد.

اگر قصد تقویت عضلات جلوبازویتان را داشته باشید، اولین حرکتی که به ذهن هر مربی ورزشی می رسد، حرکت جلوبازو است. برای انجام حرکت جلو بازو نیز انتخاب های متعددی دارید و می توانید همین حرکت ساده را با سه وسیله ورزشی : دمبل، هالتر صاف و هالتر EZ انجام دهید. بسیاری از مردم به عنوان اولین انتخاب سراغ دمبل ها می روند و انواع هالتر انتخاب دوم آنهاست. ولی همین ابتدا باید بدانید که دمبل ها به شیوه ای متفاوت از هالتر عضلات جلوبازویتان را درگیر می کند، بنابراین باید در انتخابتان دقت بیشتری داشته باشید و با علم به اثربخشی و تأثیر هرکدام انتخاب کنید.

در این مقاله حرکت جلو بازو با این سه وسیله ورزشی را باهم بررسی و مقایسه خواهیم کرد تا ببینیم کدام یک برایتان موثر تر خواهد بود.

 

مقایسه جلو بازو با دمبل یا هالتر

محدودیت حرکتی

قبل از اینکه بخواهیم وارد مقایسه و جزئیات تفاوتی دمبل و هالتر شویم. باید بدانید که در حین انجام حرکت ورزشی، محدوده حرکتی یعنی همه چیز و این نکته ارزش بسیار زیادی برای انجام حرکت دارد. اگر محدوده حرکتی تان کامل نباشد، دیگر عضله تان به نحو احسن درگیر نشده و در نتیجه وقت با ارزشتان را دارید تلف می کنید.

حدس می زنیم که با گفتن این نکته مهم تا حدودی متوجه تفاوت بین دمبل و هالتر شده اید، زمانی که هالتر دستتان می گیرید، برای انجام حرکت جلو بازو باید کاملاً دستتان را قفل کرده، عضلات بازو را منقبض کرده و دستها را پایین بگیرید تا بتوانید به خوبی حرکت جلوبازو را انجام بدهید. بخواهیم به زبان ساده تر بگوییم، دستتان برای انجام حرکت تا حدودی بسته بوده و کنترل چندان مناسبی روی هالتر نمی توانید داشته باشید.

اما زمانی که پای دمبل به میان می آید، بی نهایت دستتان باز است. با در دست گرفتن دمبل متوجه تغییر خواهید شد. کافی است یک بار هالتر در دست بگیرید و حرکت جلو بازو انجام دهید و بار دیگر همین حرکت را با دمبل تکرار کنید.

کنترل و قابل تغییر بودن زاویه دستهایتان، در هنگام انجام حرکت جلو بازو با دمبل  زمین تا آسمان متفاوت خواهد بود. کافی است در حین انجام حرکت با دمبل کمی مچ دستتان را خم کنید تا عضلات شانه به کمک انقباض جلوبازو بیایند. ولی دیگر چنین کاری را با هالتر نمی توانید انجام دهید و دستتان بسته تر خواهد بود.

اصلاح و جلوگیری از بروز عدم تعادل عضلانی

اینکه یک سری عضلات یا یک گروه عضلانی نسبت به دیگر عضلات قوی تر و غالب باشد، مشکل رایجی است و بسیاری از بدنسازان با این مسئله روبرو هستند. اگر دقت کرده باشید زمانی که هالتر دستتان گرفته و حرکت جلوبازو را انجام می دهید، احتمالاً سنگینی وزنه روی یکی از سمت ها – بازوی چپ یا راست- خواهد افتاد. به عنوان مثال اگر در حین انجام حرکت جلوبازو سنگینی هالتر را بیشتر روی قسمت راست بدنتان احساس کنید، طولی نخواهد کشید که با سنگین تر شدن وزنه ها و افزایش تکرارها، عضلات سمت چپ بدنتان کم می آورد ولی هنوز عضلات سمت راست بدن قدرت ادامه تکرارها را دارد. علت چیست؟! شما که همیشه هالتر را با هر دو دستتان گرفته اید؟! علت این مشکل ارتباط مستقیمی با افتادن سنگینی بیشتر وزنه روی سمت راست بدنتان دارد. همین تفاوت وزنی ساده به مرور زمان باعث می شود تا یکی از عضلاتتان از دیگری قوی تر شده و عضله دیگر در حین انجام تمرینات کم بیاورد.

متأسفانه هیچ راهی برای حل مشکل عدم تعادل عضلانی با هالتر وجود ندارد، زیرا هرگاه که هالتر در دست بگیرید، بلافاصله عضله غالب همانند پدر، سنگینی هالتر را به دوش می کشد تا عضله ضعیف تر به زحمت نیافتد. البته نا امید نشوید، هنوز یک راه نجات هست، اینجاست که دمبل ها به کمک شما خواهند آمد. با کمک حرکات دمبل تک دست می توانید بین عضلاتتان تعادل عضلانی برقرار کنید.

 

فشار به عضله جلو بازو

زمانی که می خواهید حرکت جلو بازو با هالتر انجام دهید، میزان فشار وارد شده به عضله جلوبازو با شیوه قرارگیری دستهایتان ارتباط مستقیم دارد. هرچقدر دستهایتان روی میله هالتر فاصله بیشتری باهم داشته باشند، فشار بیشتری به بخش داخلی سر جلوبازویتان وارد خواهد شد. حالا اگر فاصله دستهایتان روی هالتر کمتر باشد، فشار بیشتری به بخش خارجی سر عضله بازو وارد خواهد آمد. اگر دستهایتان را جلوبیاورید، قسمت بالایی دوسر بازو درگیر شده و زمانی که دستتان را عقب ببرید، قسمت پایینی دو سر بازو درگیر خواهد شد. همچنین زمانی که سعی می کنید برای درگیر کردن بیشتر عضلات و هایپرتروفی، وزنه بیشتری با هالتر بزنید. شانه هایتان را بازتر از همیشه گرفته و باسن تان را نیز درگیر خواهید کرد. این یعنی فرم غلط برای انجام حرکت جلو بازو، همین ها کافی است که دیگر کلاً هیچ فشاری به عضلات جلو بازویتان نیاید.

برای کنترل فشار وارده روی عضلات جلو بازو، بازهم دمبل دستتان را بازتر می گذارد و همانطور که در بالا هم گفتیم می توانید عضلات را با دمبل به صورت جداگانه تحت فشار قرار دهید.

 

برای دریافت مشاوره رایگان با مربی ورزشی عدد ۱ را به سامانه ۳۰۰۰۶۰۲۶۳۶ پیامک کنید.

 

مقایسه هالتر صاف و هالتر EZ

راحتی بیشتر

بیشتر ورزشکاران ترجیح می دهند از هالتر EZ برای انجام تمرینات بازو و مچشان استفاده کنند. علت این همه علاقه به این میله پر پیچ و خم چیست؟ این علاقه بی علت نبوده و به این خاطر است که دستها در حین گرفتن هالتر EZ دارای فرم طبیعی و عادی بوده و ورزشکار احساس راحتی بیشتری در حین انجام حرکات دارد. با این حال، باید بدانید که این راحتی بیشتر باعث می شود تا فشار کمتری به عضلات جلو بازویتان وارد شود. اما زمانی که از هالتر صاف استفاده می کنید، عضلات جلوبازو تحت فشار بیشتری قرار خواهند گرفت و به بیان دیگر شاهد انقباض کامل عضلات جلوبازو خواهید بود ولی دیگر خبری از راحتی نیست و احتمال آسیب دیدگی نیز افزایش خواهد یافت.

نکته: اگر مشکل مچ دست دارید، این هالتر EZ است که به کمکتان می آید و دیگر نیازی نیست نگران مچ هایتان باشید. در نتیجه اگر بازوهایتان در گذشته آسیب دیده یا مچ دستتان

 

آسیب تنیس البو یا آرنج تنیس بازان (Tennis elbow)

تاحالا در مورد آسیب دیدگی آرنج تنیس بازان چیزی شنیده اید؟ آرنج تنیس بازان یا گلف بازان یکی از مشکلات شایعی است که با تحلیل رفتن و فرسایش ماهیچه در بخش خارجی آرنج ایجاد می شود. حال این چه ارتباطی به هالترها دارد؟! زمانی که شما بارها و بارها از هالتر صاف استفاده کنید و مچ دستتان در یک حالت ثابت باقی میماند، احتمال بروز این عارضه شدت می گیرد و باعث می شود تا تاندون قسمت آرنجتان حساس شود. در صورتی که به این عارضه دچار شده باشید، زمانی که مچ دستتان را خم کنید یا جسمی را فشار دهید، درد امانتان را خواهد برید.

با در دست گرفتن هالتر صاف، مچ دستتان در وضعیتی غیرطبیعی ثابت باقی مانده و زمانی که یک حرکت را به دفعات زیاد تکرار کنید، تاندونتان متورم می شود. حالا شاید فکر کنید خب پس لابد از هالتر EZ استفاده کنم، دیگر این مشکل برایم به وجود نخواهد آمد. خیر چنین چیزی نیست. راه حل جلوگیری از بروز مشکل تنیس بازان استفاده از هردو نوع هالتر است. باید مرتب هالترتان را از ساده به EZ تغییر دهید تا به تاندونتان آسیبی نرسد. همچنین می توانید نحوه قرارگیری مچ دستتان را عوض کنید تا خیالتان از بابت سلامت تان راحت باشد.

 

خلاصه نکات برای درک بهتر:

دمبل: در دست گرفتن دمبل ها برای انجام حرکت به زاویه گیری بهتر دستها و توانایی تمرکز روی جزئیات حرکت، جلوگیری از بروز عدم تعادل عضلانی و حفظ توازن بین قدرت عضلات تا حد زیادی کمک خواهد کرد.

هالتر صاف: در دست گرفتن هالتر صاف برای حجم گیری کلی بازوها فوق العاده است.

هالتر EZ: با هالتر EZ درگیر کردن قسمت پایینی بازوها و بهبود فرم دست یافتنی تر خواهد بود.

خلاصه، نتیجه این که:

حرکت جلوبازو، حرکتی فوق العاده استثنایی است. اما اینکه کدام یک از وزنه های ورزشی را برای انجام آن انتخاب کنید نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. به طور کلی با وجود تمام تفاوت هایی که بعد از خواندن این مقاله در مورد دمبل، هالتر صاف و هالتر EZ متوجه شدید، بهتر است گاهی اوقات وزنه تان را تغییر داده و در باشگاه همه وزنه ها را امتحان کنید.

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مقالات مرتبط

نظرات کاربران

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه :

عضویت در خبرنامه ویژه مشتریان سیگما پلاس

با عضویت در خبرنامه ویژه سیگما پلاس از آخرین جشنواره های سایت باخبر شوید!