0

جادویی به نام اسکوات

دسته بندی ها : حرکات عمومی, حرکات ورزشی پایه, ورزش، حرکت ۲ دی ۱۳۹۶ Ali.kharidar 5 بازدید

اسکوات، حرکتی است چند مفصلی که به‌خاطر ماهیتی که دارد، عضلات پشت، سرینی، شکم و همسترینگ را درگیر می‌کند. این حرکت به‌طرز باور نکردنی باعث تولید هورمون تستسترون شده و رشد قابل توجه عضلات در سر تاسر بدن را به‌دنبال خواهد داشت.

باتوجه به اینکه حرکت اسکوات یکی از حرکات اصلی برای تقویت عضلات پا است؛ آگاهی از چگونگی اجرای صحیح آن بسیار ضروری است. حرکت اسکوات از بزرگترین حجم‌سازها است که فواید زیادی برای عضله‌سازی دارد و هر بدنسازی باید از این حرکت استفاده کند (اصول اولیه عضله‌سازی برای داشتن اندامی جذاب).

اگر فکر می‌کنید که کاملاً با این حرکت آشنایی دارید، اما هنوز به برنامه ورزشی خود اضافه نکرده‌اید، پس شک نداشته باشید که از جادوی این تمرین بی‌اطلاع هستید.

تا چه حد با ورزش اسکوات آشنایی دارید؟

اگر به‌نظر شما نوعی حرکت ورزشی مشابه اسکوات وجود دارد که می‌توانید آن را با حرکت دیگری جایگزین کنید، این را بدانید که اشتباه شما چند برابر می‌شود! بدون شک در باشگاه، حرکتی مهم‌تر و موثرتر از اسکوات نیست.

 

کاربردی‌ترین تمرین ورزشی

اسکوات یکی از کاربردی‌ترین تمریناتی است که در موقعیت‌های مختلف می‌توان از آن استفاده کرد. انجام منظم این حرکت به کاهش آسیب‌دیدگی ورزشی کمک کرده و به سبب اینکه قسمت‌های مختلف بدن را درگیر می‌کند، به مرور زمان کارایی بدن را بهبود خواهد بخشید (چگونه با وجود آسیب‌دیدگی ورزش کنیم؟).

نکته‌ای که در هنگام انجام این حرکت باید به آن دقت داشته باشید، شکل صحیح آن است؛ خوشبختانه، اسکوات انواع مختلفی دارد که می‌توانید یکی از آنها را امتحان کنید.

 

انواع مختلف تمرینات اسکوات

انواع این حرکت شامل اسکوات پشت، اسکوات جلو، اسکوات با دمبل، اسکوات اسپیلیت، اسکوات وزنی، هک اسکوات، اسکوات با یک پا، اسکوات پهن و برجسته‌ترین نوع اسکوات، اسکوات با هالتر می‌شود؛ زمانی‌که حرکت اسکوات انجام می‌دهید، بهتر است نکات زیر را به خاطر بسپارید:

 

نکات طلایی برای تمرینات اسکوات

نکته شماره ۱

در هنگام انجام حرکت، پاهای‌تان را باید به اندازه عرض شانه باز کنید، شانه‌ها را صاف نگه دارید و سر خود را در تمام مدت انجام اسکوات، مستقیم به سمت جلو قرار دهید. باید میله هالتر را دقیقاً روی کمر خود بگذارید و مراقب باشید که وزن هالتر بر روی گردن‌تان نباشد، زیرا در این‌صورت دچار آسیب‌دیدگی از ناحیه گردن خواهید شد.

 

نکته شماره ۲

سر خود را در تمام مدت انجام حرکت بالا برده و به سمت جلو نگاه کنید؛ از ناحیه زانو خم شده و باسنتان را به سمت عقب بکشید؛ مراقب باشید که بیش از حد زانوهای‌تان را خم نکنید، زیرا این کار باعث کشیدگی عضلات و تاندون زانو و لگن خواهد شد.

 

نکته شماره ۳

در هنگام انجام تمرین اسکوات،‌ تا جایی زانوهای‌تان را پایین بیاورید که با زمین موازی شود؛ سپس وقفه کوتاهی داشته باشید و با استفاده از فشار پا بلند شوید؛ با این کار، عضلات چهارسر و عضلات سرینی پا را درگیر خواهید کرد.

 

نکته شماره ۴

در هنگام انجام حرکت حتماً باید هسته بدن درگیر شود، تا از انحراف لگن در حین انجام حرکت جلوگیری بشود؛ با درگیر کردن هسته بدن، از بروز کمر درد در سنین بالا پیشگیری خواهید کرد.

 

 

نکته شماره ۵

بسیاری از افراد در حین انجام تمرینات اسکوات نفس خود را نگه می‌دارند؛ اگر می‌خواهید در هنگام بلند کردن وزنه‌های سنگین بیهوش نشوید، نفس کشیدن و تنفس درست را فراموش نکنید.

 

نکات پایانی

در دنیاى ماشینى امروز که تحرک و فعالیت‌های بدن کاهش یافته است، نیاز به ورزش، روز به‌روز بیشتر احساس مى‌شود؛ تا عضلات به کار انداخته شوند و توانایى خود را در طول عمر حفظ کنند. با انتخاب یک برنامه ورزشی شخصی (از صفر تا صدِ یک برنامه ورزشی ایده‌آل) در کنار پیروی از برنامه رژیم غذایی اصولی تندرستی، شادابی و تناسب اندام را به خودتان هدیه دهید.

 

یه راه آسون‌تر برای ارتباط با ما عضویت در کانال فیتامین

مطالب زیر را حتما بخوانید:

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه :