تاثیر ورزش در ترک اعتیاد

دسته بندی ها : اطلاعات عمومی ورزش, ورزش، سلامتی ۶ مرداد ۱۳۹۹ مدیر سایت 3088 بازدید

تاثیر ورزش در ترک اعتیاد | اغلب درمان های اعتیاد شامل مشاوره درمانی است و سعی بر آن است که فرد معتاد متوجه شود که چرا با وجود مشکلاتی که اعتیاد همراه دارد، هم چنان اعتیاد را ادامه می دهد و احساساتی که در رفتار اعتیادآور دخیل هستند را بهتر مدیریت کند.

در حالی‌که این روش‌های درمان به بسیاری از افراد معتاد کمک کرده است، بعضی تصور می‌کنند که به روشی نیاز دارند که به شرایط فیزیکی آنها نیز کمک شود. بعضی دیگر نیز اعتقاد دارند در کنار مشاوره درمانی، ورزش می کند تمایلات را مدیریت کند. سال‌هاست ورزش به‌عنوان یک ابزار کمک‌کننده شخصی برای کسانی است که می‌خواهند از اعتیاد ریکاوری پیدا کنند، اما تنها جدیدا ورزش به‌عنوان یک درمان در اعتیاد شناخته شده است.

 

تأثیر ورزش در ترک اعتیاد

ترک اعتیاد یک تجربه ناخوشایند است که زمانی رخ می دهد که یک ماده اعتیادآور، هم چون الکل یا داروها، یا یک رفتار اعتیادآور هم چون قمار، سکس افراطی، یا خوردن بیش از حد ادامه دار شود.

شدت علائم ترک اعتیاد متفاوت است، و این‌که چه علائمی تجربه شود وابسته به فرد است و این‌که چه چیزی را ترک می کنند، اما آن‌چه که در مرکزیت علائم ترک اعتیاد وجود دارد هوس بیشتر برای آن ماده یا رفتار است، و زمانی آسوده می شوند که ماده بیشتری مصرف شده، یا بیشتر درگیر آن رفتار شدند.

احساس افسردگی یا ناامیدی، بی حالی یا دلشوره، بی‌حسی یا عصبانیت، مشکلات هاضمه، علائم سیستم عصبی هم چون عرق‌کردن، خشکی یا آب دهان، سردرد، تنش های عضلانی معمول هستند.

مشاهده شده که ورزش مکررا استرس، نگرانی و افسردگی را از بین برده است. از آنجایی که این ها علائم اصلی ترک اعتیاد هستند، کارشناسان بر این باورند که ورزش می تواند علائم ترک اعتیاد را از بین ببرد.

متأسفانه، تحقیقات در رابطه با ورزش افرادی که در حال ترک اعتیاد هستند محدود است، اگر چه تحقیقات در زمینه افراد سیگاری و حیوان‌هایی که در ترک هستند، فراوان است.

یکی از این موارد ترک اعتیاد که ورزش توانسته به آن کمک کند، ترک نیکوتین بوده است. تحقیقات نشان داده است که افراد سیگاری که ورزش کرده‌اند کمتر هوس سیگار داشتند، روحیه شان بهتر شد، علائم ترک اعتیادشان کاهش یافت، در مقایسه با افراد دیگری که در حال ترک سیگار بودند اما ورزش نمی کردند.

بیشتر تحقیقات در زمینه تأثیرات ورزش بر روی ترک اعتیاد الکل و مواد بر روی حیوانات انجام شده است. هنگامی‌که به موش‌هایی که در حال ترک بودند اجازه داده شد تا به میل خود ورزش کنند- بر روی یک چرخ بدوند- علائم ترک اعتیادشان کاهش یافت.

برای مثال، کسانی که در ترک الکل بودند حملات تشنجیشان کاهش یافت، و کسانی که در ترک مورفین بودند اضطراب کمتری داشتند- مشابه این رفتارها و کاهش حساسیت به دما. تحقیقات دیگر نشان می‌دهد که این ورزش‌ها می‌تواند آسیبی که به دلیل استفاده از متامفتامین به مسیر پاداش مغز وارد شده است را ترمیم کند.

 

تاثیر ورزش در ترک اعتیاد و پیشگیری از عود مصرف

 

۱۰۰۲۹۵_۰۷۰۳_۲٫jpg

 

مشخص شده که ورزش درمانی برای کاهش خطر عود رفتار اعتیاد مفید است، و نشان داده شده تمایلبه مواد را کاهش می‌دهد و نتایج درمانی را بهبود می‌دهد. افرادی‌که از ناهنجاری استفاده از الکل بهبود یافته‌اند و فاز سم‌زدایی را کامل کرده‌اند، زمانی‌که ورزش می‌کنند تمایل کمتری به نوشیدن آن دارند. هم چنین کسانی‌که از اعتیاد به تریاک بهبود یافته‌اند و در دوره‌های طولانی‌تر ورزش شرکت کرده‌اند، تمایل کمتری برای استفاده از ماری جوانا داشتند.

هم‌چنین ورزش در ارتباط با سایر درمان‌های دیگر مورد تحقیق قرار گرفت، و اثر آن بیشتر شده است. مدیریت احتمال، یک سیستم وابسته به پاداش نه یک درمان، وقتی با فعالیت‌های ورزشی همراه می‌شد تأثیرگذاری بیشتری داشت.

هم‌چنین مطالعاتی که در رابطه با حیوانات معتاد به مواد انجام شد، نشان داد زمانی‌که ورزش در دسترس این حیوانات قرار می‌گیرد، به احتمال کمتری به داروهایی هم چون نیکوتین یا کوکائین برمی‌گردند. با این وجود، اجبار به ورزش می‌تواند تأثیرات معکوسی داشته باشد.

 

پتانسیل ها و محدودیت های تاثیر ورزش در ترک اعتیاد

به نظر می رسد ورزش یک درمان مکمل برای اعتیاد باشد. تاثیر مفید آن هم بر روحیه و هم در علائم ترک، آن را تبدیل به گزینه مناسبی برای بهبود یافتن از اعتیاد کرده است که هم احساس بهتری به وجود آید و هم سالم تر می شوند و هم به شرایط قبلی برنگردند، و حتی می تواند در بهبود سیستم عصبی که به وسیله استفاده از مواد اسیب دیده موثر باشد.

با این وجود، ورزش به تنهایی باعث نمی شود دلیل معتاد شدن خود را دریابید، محرک ها را بشناسید و به شیوه های مفید مدیریت احساس پی ببرید. هم چنین خطر کمی وجود دارد که خیلی ورزش کنید و معتاد ورزش شوید، اما این مورد خیلی نادر است. خوب است قبل از شروع با پزشک خود مشورت کنید تا یک رژیم ورزشی خوبی به شما بدهد.

منابع

Egorov AY, Szabo A. The exercise paradox: An interactional model for a clearer conceptualization of exercise addiction. Journal of Behavioral Addictions. ۲۰۱۳; ۲ (۴), ۱۹۹-۲۰۸٫

Lynch WJ, Peterson AB, Sanchez V, Abel A, Smith MA. Exercise  as  a  novel  treatment  for  drug  addiction:  A  neurobiological and  stage-dependent  hypothesis. Neuroscience and Biobehavioral Reviews 37. ۲۰۱۳; ۱۶۲۲-۱۶۴۴٫

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مقالات مرتبط

نظرات کاربران

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لینک کوتاه :

عضویت در خبرنامه ویژه مشتریان سیگما پلاس

با عضویت در خبرنامه ویژه سیگما پلاس از آخرین جشنواره های سایت باخبر شوید!