0

بدترین و بهترین مکمل ها برای عضله سازی کدام اند؟

دسته بندی ها : رژیم غذایی ورزشی, مکمل ها ۱۳ مرداد ۱۳۹۸ مدیر سایت 1321 بازدید

با اولین وزنه ای که در باشگاه بلند می کنید، اسم مکمل وی را از هم باشگاهی هایتان شنیده و متوجه می شوید که ظاهراً هرجا کلمه پروتئین بیاید، اول و آخر پای وِی هم وسط کشیده خواهد شد.

ما هم قبول داریم که دیگر پروتئین وِی به قدری معروف شده که از آن به عنوان معیاری برای اندازه گیری کیفیت بقیه مکمل ها استفاده می کنند، اما بدترین مکمل های بدنسازی را هم به همین خوبی میشناسید؟

بدترین مکمل هایی که نه تنها برایتان عضله سازی نمی کنند بلکه پولتان را تبدیل به بی ارزش ترین چیز در دنیا می کنند. حالا خودتان تصور کنید که با شناختن بهترین و بدترین مکمل ها چه لطف بزرگی در حق جیب و عضلاتتان خواهید کرد.

در این مقاله مکملی از فیتامین با ارزش ترین و بی ارزش ترین مکمل ها را برایتان معرفی خواهیم کرد.

 

بهترین مکمل و پودرهای پروتئینی برای رشد عضلات

بهترین مکمل های بدنسازی برای ما علاوه بر فاکتور عضله سازی باید خوشمزه ترین، ارزان ترین و در دسترس ترین باشد. مکملی که ارزش بهترین بودن را داشته باشد.

سه تا از بهترین مکمل ها برای عضله سازی و بدنسازی شامل موارد زیر می شود:

۱پروتئین وی

۲پروتئین کازئین

۳ترکیب پروتئین برنج و نخود سبز

 

بدترین مکمل ها نیز شامل موارد زیر می شود که همه را با هم بررسی خواهیم کرد:

۱کلاژن و ژلاتین

۲پروتئین کنف

 

۱پروتئین وی

همه پروتئین وی را می شناسیم و گفتن اینکه با زود جذب ترین پروتئین دنیا طرفیم، کار بیهوده ای است! کافی است نهایت یک ساعت از مصرف پروتئین وی شما سپری شده باشد تا حجم زیادی آمینواسید به سمت خون و عضلات تان سرازیر شود.

بهتر است به بقیه امتیازات پروتئین وی به صورت نکته ای و گذرا اشاره کنیم:

  • در حقیقت پروتئین وی و کازئین از شیری که هر روز می خورید به دست می آید.
  • تنها ۰٫۷% از کل شیر را پروتئین وی تشکیل می دهد. برای به دست آوردن مقدار کازئین شیر، کافی است این عدد را ضربدر ۳ کنید.
  • پروتئین وی سرشار از لوسین و آمینواسیدهای شاخه دار (BCAA) است. در نتیجه با میل کردن وی مقدار زیادی گلوتامین نیز دریافت خواهید کرد.

 

نمی خواهیم تصوراتتان را برهم بزنیم ولی پروتئین وی، پروتئینی پر از آمینو اسیدهای شناوری نیست که دلبخواهی به این طرف و آن طرف بروند. داخل پروتئین وی سیستم نظام مند و ساختار محوری برقرار است که به آنها پروتئین های ساختار چهارم (Quaternary Structure) می گویند و شامل ساختارهای چهارمی زیر می شود:

  • بتا- لاکتوگلوبین (۵۰ تا ۵۵% از پروتئین وی را تشکیل می دهد)
  • آلفا- لاکتالبومین (۲۰ تا ۲۵% از کل پروتئین وی را تشکیل می دهد)
  • ایمنوگلوبین ( ۱۰ تا ۱۵% از پروتئین وی)
  • سروم آلبومین (۵ تا ۱۰% از پروتئین وی)
  • لاکتوفرین (۱ تا ۲% از پروتئین وی)

این ساختارها در نوع خود استثنایی و خاص بوده و آنها را در هر مکملی نمی توانید پیدا کنید. به همین خاطر است که از پروتئین وی به عنوان استانداردی برای سنجیدن مکمل های دیگر استفاده می کنند.

 

۲پروتئین کازئین

بیشترین پروتئین موجود در شیر، کازئین بوده و حداقل ۸۰% پروتئین شیر را کازئین تشکیل می دهد. کازئین همان قسمتی از شیر است که قوام بیشتری داشته و نهایتاً تبدیل به پنیر می شود.

اگر می خواهید قوام کازئین را امتحان کنید کافی است یک اسکوپ کازئین را داخل شیر یا آب بریزید تا در چشم برهم زدنی تبدیل به پودینگ کازئین شود!

همین قوام بیشتر در خاصیت هضم شوندگی کازئین تأثیر گذاشته و باعث می شود تا هضم آن نسبت به وی چندین ساعت بیشتر طول کشیده و دیرتر جذب خون شود، گاهی اوقات روند جذب کازئین شاید تا ۶ ساعت طول بکشد.

این یعنی اثرگذاری بیشتر، به همین خاطر است که گاهی اوقات مربیان و مطالعات کازئین را هم سطح با وی دانسته و می گویند تفاوت این دو مکمل در عضله سازی بسیار ناچیز است.

 

۳ترکیب پروتئین نخود سبز و برنج

پروتئین های گیاهی ای مثل پروتئین نخود سبز و برنج با وجود اینکه که کاملاً از منبعی متفاوت به دست می آیند ولی با این حال از نظر سطح آمینو اسید موجود با پروتئین های مطرح دنیا قابل مقایسه اند.

پروتئین برنج به تنهایی سرشار از آمینو اسیدهای ضروری و BCAA بوده و در مطالعه ای که به تازگی انجام گرفت، ۱۸% آمینو اسید موجود در پروتئین برنج BCAA بود.

البته پروتئین نخود سبز هم حرفهایی برای گفتن دارد و میزان BCAA و گلوتامین موجود در این پروتئین در سطح بالایی است.

حتماً هم نیاز نیست این دو نوع مکمل را باهم مصرف کنید، هرکدام از این مکمل های پروتئینی به تنهایی هم می توانند برایتان عضله سازی داشته باشند و مثل پروتئین وی کار عضلاتتان را راه بیاندازند.

علت اصلی ترکیب مکمل نخود سبز با برنج بیشتر به خاطر طعم بهتر و کامل تر کردن خاصیت این مکمل است.

 

۴پروتئین سویا

در روزگار قدیم، زمانی که پروتئین روزهای اول تولدش را سپری می کرد. محققان همه پودرهای پروتئینی مطرح امروزی را با پروتئین سویا مقایسه می کردند تا ببینند پروتئین به درد بخوری است یا نه.

اما بعدها محققان متوجه شدند که ترکیباتی به اسم ایزوفلاون (Isoflavones) در داخل سویا وجود دارد که ممکن است ویژگی های خفیف استروژنیک در مردان مصرف کننده ایجاد کرده و در طولانی مدت هورمون های او را برهم بریزد.

البته پروتئین سویا در ۲ نوع ایزوله و کنستانتره تولید می شود که نوع کنستانتره آن فاقد ایزوفلاون ها است. در نتیجه با مصرف پروتئین کنستانتره که منشأ کاملاً گیاهی دارد می توانید از خواصی همانند پروتئین وی بهره مند شوید.

 

۵پروتئین کنف

پروتئین کنف برخلاف دیگر پروتئین های معرفی شده آمینو اسیدهای شاخه دار یا آمینو اسیدهای ضروری زیادی نداشته و می توانیم آن را به عنوان پودر پروتئین سطح متوسط رو به پایین برای عضله سازی معرفی کنیم.

در تبلیغاتی که برای این پروتئین صورت می گیرد، از این پروتئین به عنوان یکی از منابع غنی و کامل گیاهی برای گیاهخواران یاد می شود، در حالی که اصلاً اینطور نبوده و در مقایسه با پروتئین های دیگری که در ابتدای مقاله معرفی کردیم انتخاب ضعیفی است.

 

 

۶کلاژن و ژلاتین

قطعاً دیگر متوجه شده اید که ملاک ما برای انتخاب بهترین مکمل، میزان آمینواسید موجود در پودر پروتئینی است. آمینواسیدهای شاخه دار و ضرروی حرف اول را برای انتخاب بهترین پودرهای پروتئینی برای عضله سازی می زنند.

قطعاً شنیدید که هرچقدر پول بدهید همان قدر هم آش می خورید!

پروتئین ژلاتین و کلاژن ارزان ترین پروتئینی است که می توانید تهیه کنید، به همین خاطر کمترین میزان آمینواسید را نیز دارا بوده و اصلاً با مکمل هایی مثل وی، برنج و سویا قابل مقایسه نیست.

 

بدنتان برای عضله سازی نیاز به پروتئین خالص دارد تا با آمینواسیدها بتواند عضله بسازد. در نتیجه باید هر روز پروتئین کافی مصرف کنید تا رشد عضلاتتان بعد از ورزش متوقف نشود.

اما نکته بسیار مهم برای مصرف پروتئین این است که کیفیت حتی از کمیت هم مهم تر است. در نتیجه بهتر است قبل از خرید هر مکملی، بهترین ها و بدترین ها را بشناسید.

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مقالات مرتبط

نظرات کاربران

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه :

عضویت در خبرنامه ویژه مشتریان سیگما پلاس

با عضویت در خبرنامه ویژه سیگما پلاس از آخرین جشنواره های سایت باخبر شوید!