باورهای اشتباه در مورد آکنه

دسته بندی ها : شادابی پوست, ماساژ‌ و زیبایی ۳ تیر ۱۳۹۶ مدیر سایت 601 بازدید

اگر شما نیز جزو آن دسته از افرادی هستید که از وجود آکنه صورت رنج می برید، قطعاً نصیحتهای زیادی در مورد اینکه اصلا چرا پوستتان جوش می زند و راههای درمانی آن شنیده اید؛ مثل اینکه حتما به اندازه کافی صورتت را نمی شویی، یا اینکه کمتر چیپس و شکلات بخور.

اما حقیقت چیز دیگری است. همه نکته هایی که در مورد وجود آکنه در سنین نوجوانی و بزرگسالی شنیده اید و فکر می کنید حقیقت دارد، احتمالاً افسانه ای بیش نیستند.

باورهای اشتباهی که در مورد آکنه وجود دارد:

بعد از نوجوانی دیگر جوش نخواهید زد

این قضیه حقیقت ندارد. بررسی های انجام گرفته نشان داده که بسیاری از افراد در سن ۳۰ یا ۴۰ یا حتی ۵۰ سالگی شان بازهم جوش می زنند؛ اما جوشهایی که بزرگسالان می زنند با جوشهای غرور جوانی کمی متفاوت است. دیگر تمام پیشانی و بینی و گونه های تان پر از جوش نخواهد شد و فقط در اطراف فک و دهان جوش خواهید زد.

خوردن شکلات و نوشابه باعث آکنه می شود

بحث رژیم غذایی مسئله ای است که سالهای متمادی در مورد علت وجود آکنه مطرح است. اینکه خوردن شکلات و کافئین زیاد علت اصلی آکنه بوده یا نه، هنوز هم به اثبات نرسیده است.

البته تعدادی از دانشمندان محصولات لبنی را به خاطر باکتریها و هورمون هایی که در شیر وجود دارد، به عنوان عامل جوش زدن معرفی می کنند.

این قضایا هنوز به صورت قطعی و علمی تأیید نشده است. ما هم پیشنهاد نمی کنیم که یک زن ۳۰ ساله که برای سلامت استخوان ها به لبنیات نیاز دارد، بخواهد مصرف آن را کنار بگذارد.

استرس باعث جوش زدن می شود

این باورها شاید در حقیقت مبنای علمی هم داشته باشند، اما تأیید درستی آن کار دشواری است. طبق پژوهشهای انجام گرفته، دانشجویان در زمان امتحانهای پایان ترم، بیشتر جوش می زنند؛ اما هنوز هم نمی توان گفت که عامل اصلی جوش زدن آنها همین استرس باشد زیرا همه دانشجویان به خاطر استرس و فشار موجود جوش نزدند.

بنابراین، شاید استرس نقشی در جوش زدن داشته باشد؛ اما پژوهشهای کاملی در این زمینه صورت نگرفته که نشان دهد هورمونهای استرس، آکنه را بدتر کند.

استفاده از ضد آفتاب باعث می شود بیشتر جوش بزنید

اینکه کلاً مصرف ضد آفتاب را کنار بگذارید، کار درستی نیست؛ فقط باید ضد آفتاب مناسب پوستتان را مصرف کنید.

اگر بازهم پوست شما جوش می زد، بهتر است از پماد زینک اکسید (ماده پودری سفید رنگی است که در ساخت مواد آرایشی به کار رفته و آثار ضدچربی داشته و منعکس کننده اشعه ماورای بنفش یا UV است) به عنوان جایگزینی برای کرم ضد آفتاب استفاده کنید.

قطعا صورت تان را خوب نمی شویید که جوش می زنید

این مسئله فقط برای افرادی که بهداشت شخصی شان را رعایت نمی کنند می تواند درست باشد. البته پژوهشها نشان داده، کسانی که صورتشان را دوبار در روز می شویند کمتر جوش می زنند؛ اما مراقب باشید که شستشوی زیاد از حد نیز ممکن است منجر به خشکی پوست صورت شود.

اجازه ندهید محلول های شستشوی صورت، بیش از ۵ دقیقه روی صورت تان بماند و پس از ۵ دقیقه با آب بشویید.

اگر جوش می زنید آرایش نکنید

این بستگی به سبک آرایش کردن تان دارد؛ اگر از پوشاننده های مایع و قوی استفاده کنید، شک نداشته باشید که جوشهای تان از این هم بدتر خواهد شد. زیرا این نوع پوشاننده ها منفذهای پوست صورت را بسته و باعث می شود بیشتر جوش بزنید.

سعی کنید از مواد آرایشی سبک تر و ترجیحا دارای مواد اولیه گیاهی استفاده کنید. اگر شما هم از آن دسته افراد هستید که از کرمهای آرایشی برای پوشاندن جای جوش های تان استفاده می کنید، بهتر است با این قضیه کنار بیایید و آرایش سبک روی پوست تان داشته باشید.

آکنه فقط مشکل زیبایی به دنبال خواهد داشت

آکنه می تواند برای همیشه حسی که نسبت به خودتان دارید را تغییر بدهد. اگر جوشهای تان را در زودتر درمان نکنید، ممکن است جای جوش تا آخر عمر روی صورت تان بماند؛ که همه اینها تأثیرهای دراز مدتی بر روی روح و جسم شما خواهد داشت.

باید صبر کنید تا جوشها خود به خود خوب شود

این باور اشتباه است؛ برای درمان به متخصص مراجعه کنید. امروزه پزشکان پوست، روشهای مختلفی برای درمان آکنه پیشنهاد می کنند؛ حتماً از یکی از این روشها استفاده کنید.

با ساییدن پوست، جوش از بین می رود

ساییدن پوست، فقط همه چیز را بدتر خواهد کرد. عده ای ساعت ها وقتشان را روی ساییدن پوست می گذارند و فکر می کنند با این کار آکنه بهتر می شود؛ اما این تفکر اشتباه است؛ زیرا با کندن جوش امکان دارد جای جوش روی صورت تان بماند.

پس دست از کندن جوشها بردارید!

به داروخانه بروید و یک کرم یا محلول شوینده مناسب بخرید

بیشتر مردم به داروخانه رفته و بدون نسخه پزشک، از متصدی داروخانه مشاوره می گیرند؛ این کار اشتباه است. شک نکنید که تاثیر مراجعه به پزشک پوست، دو برابر بهتر از خود درمانی خواهد بود.

کاری از گروه فیتامین 
راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مقالات مرتبط

نظرات کاربران

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لینک کوتاه :

عضویت در خبرنامه ویژه مشتریان سیگما پلاس

با عضویت در خبرنامه ویژه سیگما پلاس از آخرین جشنواره های سایت باخبر شوید!