0

اصول پایه تمرین با کتل بل

دسته بندی ها : اطلاعات عمومی ورزش, ورزش، سلامتی ۴ مرداد ۱۳۹۷ مدیر سایت 1748 بازدید

هنگام ورود به باشگاه‌های بدنسازی، به احتمال زیاد با دو نوع وزنه به نام‌های کتل بل و دمبل روبه‌رو می‌شوید که هر دو این وزنه‌ها مزیت‌های خاص خود را دارند. همین باعث می‌شود تا احساس غریبی در باشگاه به شما دست بدهد و حس کنید چقدر از همه چیز عقب مانده‌اید، اما جای نگرانی نیست. کتل‌بل‌ها آن قدرها هم که فکر می‌کنید، پیچیده نیستند و برای یادگیریِ تمرین با آن‌ها نیاز به زمان چندانی نخواهید داشت.

احتمالاً اولین تصویری که از نحوه تمرین با کتل بل می‌بینید، برایتان حیرت‌آور است. به این‌صورت که هم‌باشگاهی‌تان کتل بل‌ها را در دست گرفته و به بالا و پایین تاب می‌‌دهد، ولی مگر تاب‌دادنِ این وزنه‌ها چه خاصیتی دارد؟! کمی صبر کنید، در ادامه این مطلب هر آنچه که باید در مورد کتل بل‌ها بدانید را برایتان توضیح خواهیم داد.

کتل‌بل را وارونه کنید!

وزنه کتل بل چیست؟

وزنه‌های کتل بل از جنس استیل یا آهن بوده و بسیار شبیه گلوله توپ طراحی‌شده است. این وزنه برای ورزش‌های گوناگونی مورد استفاده قرار می‌گیرد و فقط محدود به تمرینات قدرتی نیست. تمرین با کتل بل شامل تمرینات قدرتی، انعطافی و هوازی است؛ البته ناگفته نماند که در ابتدا این وسیله در رشته ورزشی کتل بل لیفتینگ استفاده می‌شده و بعدها برای انجام تمرین وارد باشگاه‌ها شده است.

 

تاریخچه کتل بل

در قدیم این ابزار آهنی ابتدا کوبل (زنگوله گاو)، کَتل بل (زنگوله گله) و نهایت کِتل بل نامیده شد. جالب است بدانید که استفاده از اصطلاح کتل بل از کلیسا شروع شده است. در گذشته، زنگ‌های کلیسا از طریق طنابی که در پایین آن آویزان شده بود به صدا درمی‌آمد، اما گاهی اوقات زنگ‌های کلیسا به قدری بزرگ و غول‌پیکر بود که سه نفر باهم طناب را می‌کشیدند؛ بنابراین به صدا در آوردن چنین زنگ بزرگی نیاز به مردانی دارای قدرت بدنی بالا و با مهارت داشت.

به خاطر همین این مردان از قرن‌ها پیش شروع به تمرین با زنگ‌های تو خالی کردند و داخل آن را با خاک یا شن پر می‌کردند (وزن آن قابل تنظیم بود) تا برای به صدا درآوردن ناقوسِ کلیسا آمادگیِ لازم را داشته باشند. امروزه کاربرد کتل بل دیگر محدود به کسانی‌که می‌خواهند زنگ کلیسا را به صدا در بیاورند نمی‌شود و برای اهداف گوناگونی در باشگاه‌ها نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

تمرینات کتل بل چیست؟

وزنه‌های کتل بل از ۳ تا ۲۵ کیلو بوده و شبیه یک توپ با دسته است. با این وسیله می‌توان تمریناتی انجام داد که تقریباً تمام جنبه‌های فیتنس، از استقامت بدنی گرفته تا قدرت، تعادل، چابکی و حتی تمرینات هوازی را دربرگیرد. علت علاقه بیش‌ازحد مردم به وزنه‌هایی با این فرم خاص، چالشی‌بودنِ تمرینات آن است. شکل کلی تمرین با کتل بل به صورتی است که می‌توانید وزنه را با یک یا هر دو دست بگیرید و با تاب‌دادن، یک ضرب و بالای سر بردن، حرکات متنوعی را انجام دهید.

البته بعضی از حرکات، ترکیبی بوده و لازم است تا در هنگام تاب‌دادن دستتان، وزنه را از دستی به دست دیگر منتقل کرده و سعی کنید تعادلتان به‌هم نخورد؛ این حرکت برای درگیر کردن هسته بدن (شکم و کمر) فوق‌العاده است. کتل بل دارای تمرینات مجزای دیگری نیز هست که پاها و لگن را برای جابه‌جا کردنِ وزنه درگیر می‌کند، اما به‌طور کلی یکی از محاسن استفاده از کتل بل، این است که معمولاً عضلات کل بدن درگیر انجام حرکات خواهد شد.

کتل بل در مقابل دمبل

شاید از ابتدای مقاله این سؤال برایتان پیش آمده باشد که اصلاً مگر فرقی بین دمبل و کتل بل وجود دارد؟! ببینید از بعضی از جوانب کتل بل تفاوتی با دمبل ندارد و تنها تفاوت کتل بل با دمبل همان شکل متفاوت آن است. اما شاید باورتان نشود که همان فرم خاص و دسته یو شکل کتل بل باعث می شود تا اثر وزنه بر روی بدنتان نسبت به دمبل متفاوت باشد.

زمانی که دمبل در دست می گیرید، مرکز نیروی گرانش در دستان شما قرار خواهد داشت. در حالی که زمانی که کتل بل را در دست می گیرید دیگر مرکز نیروی گرانش زمین در دستان شما نیست و در نتیجه قطعاً فشاری که به بدنتان وارد می شود نیز متفاوت بوده و کاملاً بستگی به شیوه در دست گرفتن و تکان دادن آن خواهد داشت.

 

نیروی تکانه در حرکاتی که با کتل بل انجام می دهید، یک نیروی گریز از مرکز ایجاد می کند که باعث می شود تا عضلاتی که برای تعادل و کاهش سرعت استفاده می شود، بیش از دیگر عضلات درگیر شود. یکی از خوبی های تمرینات با کتل بل این است که شباهت بسیاری به حرکات روزمره شما در زندگی دارد.

 تفاوت کلی: دمبل ها برای ساخت عضلات و افزایش قدرت با استفاده از حرکات کنترل شده و آرام فوق العاده است. از طرف دیگر کتل بل برای درگیر کردن عضلات کل بدن و تمرکز بر روی استقامت بدنی، قدرت و حرکات پویا فوق العاده است.

 

فواید تمرین با کتل بل

تقریباً هر ورزشکاری می‌تواند از فواید این سبک ورزشی بهره‌مند شود و اصلاً هم فرقی نمی‌کند که در چه رشته ورزشی مشغول تمرین باشید. فواید تمرین با کتل بل (نتیجه ۸ هفته بررسیِ تمرینات ورزشکاران با این وزنه‌ها) را در ادامه در اختیارتان قرار می‌دهیم تا از مزایای ورزش با کتل بل آگاه شوید:

 

  • کاهش کمر درد
  • افزایش قدرتی بدنی
  • ورزش آسان و کاربردی
  • بهبود فرم بدنی و پاسچر
  • افزایش تراکم استخوان‌ها
  • بهبود هماهنگی و افزایش چابکی
  • تمرین بیشتر در مدت زمان کوتاه‌تر
  • کاهش احتمال آسیب‌دیدگی ورزشکاران

احتیاط‌ها

درست است که این ابزار ورزشی فوق‌العاده است، اما مواردی وجود دارد که حتماً باید هنگام ورزش با این وسیله درنظر داشته باشید:

دشوار برای تازه‌کاران: اگر به‌تازگی تصمیم گرفته‌اید ورزش کنید، باید به شما بگوییم که تمرینات کتل بل انتخاب چندان مناسبی برای شروع تمریناتتان نیست.

نیازمند تمرین و آموزش: اگر به دنبال بهره‌مندی از فواید تمرین با کتل بل هستید، باید به سراغ وزنه‌های سنگین بروید که برایتان چالشی باشد و برای بلند کردنِ آن از قدرت لگن و پاهایتان نهایت استفاده را ببرید؛ بنابراین به‌راحتی ممکن است در حین انجام این حرکت، آسیب ببینید و دچار کمردرد شوید. درنتیجه شرط اول تمرین با کتل بل آموزش و نحوه صحیح انجام حرکت است تا به خودتان آسیبی نرسانید.

خطر آسیب‌دیدگی: معمولاً آسیب‌دیدگی‌هایی که در نتیجه استفاده از کتل بل به وجود می‌آید، ناشی از فرم غیرصحیح انجام حرکت است و با کمک مربی یا آگاهی از فرم صحیح آن احتمال آسیب‌دیدگی شما نیز به زیر ۱ درصد کاهش خواهد یافت.

سخن پایانی

اگر بعد از خواندن این مقاله به تمرین با کتل بل علاقه‌مند شده‌اید و قصد شروع تمرین با این وسیله ورزشی را دارید، پیشنهاد می‌کنیم که حتماً تمامی موارد بالا را در نظر داشته باشید و ابتدا از فرم صحیح انجام حرکات آگاهی کامل پیدا کنید تا مبادا به کمرتان آسیبی برسانید.


لینک منبع

https://www.lornafit.com/blog/lifestyle/2013/04/how-did-kettlebells-get-their-name/

https://www.verywellfit.com/kettlebell-training-the-basics-1231070

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مقالات مرتبط

نظرات کاربران

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه :

عضویت در خبرنامه ویژه مشتریان سیگما پلاس

با عضویت در خبرنامه ویژه سیگما پلاس از آخرین جشنواره های سایت باخبر شوید!