0

آیا ورزش هوازی باعث بزرگتر شدن مغز می‌شود؟

دسته بندی ها : اطلاعات عمومی ورزش, ورزش، سلامتی ۱۳ اسفند ۱۳۹۶ Ali.kharidar 238 بازدید
برنامه بدنسازی

در دهه‌های متمادی دانشمندان و محققان بر این باور بودند که انجام ورزش‌ هوازی با افزایش عصب‌زایی (به‌وجود آمدن عصب‌های جدید در مغز) باعث بهبود عملکردهای شناختی و حفظ سلامت مغز انسان می‌شود. حتی بسیاری از عصب‌شناسانِ روز دنیا از ورزش با عنوان معجزه‌ای برای مغز یاد می‌کنند؛ اما آیا این ادعاها حقیقت دارد و ورزش، به‌خصوص ورزش‌های هوزای باعث عصب‌زایی و افزایش قشر خاکستری مغز و بزرگ‌تر شدن قسمتی از مغز می‎شود؟! بحث‌های ضد و نقیضِ بسیاری در این مورد وجود دارد. برای بررسی درستیِ این اداعاها با سایت فیتامین همراه باشید تا از نتیجه تحقیقات صورت گرفته در این زمینه مطلع شوید.(با این ۵ ماده غذایی، مغزتان جوان می‌ماند!)

دوران سلامت مغز

همان‌طورکه می‌دانید با بالاتر رفتن سن، سلامت مغز کاهش یافته و بافت مغزی آرام‌آرام شروع به کوچک‌شدن و جمع‌شدن می‌کند؛‌ همچین بعد از سن ۴۰ سالگی، به‌صورت تقریبی هر ۱۰ سال ۵ درصد مغزتان کوچک‌تر می‌شود. در موسسه ملی استرالیا، تحقیقی بین‌المللی با موضوع تأثیر ورزش‌ هوازی بر روی بخشی از مغز با نام هیپوتالاموس (وظیفه مهمی در عملکردهای مغزی و حافظه انسان دارد) انجام گرفت تا تأثیر ورزش‌های هوازی بر روی این بخش از مغز ارزیابی شود. در این بررسی، محققان ابتدا این فرضیه را بر روی موش‌ها انجام دادند؛ بر طبق نتیجه به‌دست آمده، سایز هیپوکامپوس (قسمتی از دستگاه کناره‌ای، سیستم لیمبیک، مغز است که مرکز یادگیری است) مغز موش‌ها بعد از فعالیت‌های بدنی (ورزش) افزایش یافته بود؛ اما تا بدان لحظه هیچ تحقیقی در مورد تأثیر ورزش هوازی بر روی انسان‌ها صورت نگرفته بود.

(نحوه عملکرد مغز با ورزش)

نمایی از جایگاه هیپوکامپوس در مغز

نمایی از جایگاه هیپوکامپوس در مغز

 

تأثیر ورزش هوازی بر روی مغز

بعد از گذشت سال‌ها، مجدداً محققان تصمیم گرفتند تا همین موضوع یعنی تأثیر ورزش هوازی بر روی مغز انسان‌ها را مورد بررسی قرار دهند. (رکورد تمرینات هوازی را بزنید!)

به همین منظور ۷۳۷ نفر قبل و بعد از انجام تمرینات هوازی در شرایط خاصی تحت اسکن مغزی قرار گرفتند. در این نمونه آماری ۷۳۷ نفره، علاوه‌بر افراد سالم، برروی نمونه‌های مبتلا به آلزایمر، نقص شناختی، افسردگی و بیماری‌های روانی و شیزوفرنی نیز بررسی انجام گرفت. میانگین سنی این افراد ۲۴ تا ۷۶ سال بود که به‌طور تقریبی می‌توان گفت، افراد شرکت‌کننده ۶۶ سال سن داشتند.

در این تحقیق، تأثیر ورزش هوازی مثل دوچرخه ثابت و قدم‌زدن و دویدن بر روی تردمیل مورد بررسی قرار گرفت؛ مدت زمان انجام ورزش هوازی نیز ۲۴ ماهه و با میانگین دو جلسه ورزش در هفته تنظیم شده بود. نتایج این مطالعات که همگی در مجله نوروایمیج به چاپ رسید، نشان می‌داد که ورزش‌کردن تأثیر خاصی بر روی حجم کلی هیپوکامپوس نداشته، اما با دیدن تصاویر MRI متوجه شدند که به‌صورت قابل توجهی ناحیه چپ هیپوکامپوس مغز انسان را بزرگ‌تر کرده است.

این تحقیق و نتایج به‌دست آمده، موجبِ باز شدن دریچه‌های علمی ـ تحقیقاتیِ جدیدی در حوزه سلامت مغزی و فواید ورزش تا به امروز شده است. به‌طور کلی وقتی‌که شما شروع به انجام تمرینات ورزشی می‌کنید، بدنتان ماده شیمیای با نام فاکتور نوروتروفیک (BDNF) ترشح کرده که از زوال عقل، مرتبط با افزایش سن جلوگیری، می‌کند و می‌توان به ورزش‌های مختلف به‌خصوص تمرینات هوازی به‌عنوان برنامه‌ای برای حفظ سلامت مغز و جلوگیری از آلزایمر در سنین بالا اشاره کرد. البته این تحقیق، دارای محدودیت‌های خاص بود، زیرا تنها تغییرات بخش هیپوکامپوس مغز مورد بررسی قرار گرفته بود و برای بررسی تاثیر ورزش هوازی برروی قسمت‌های دیگر باید تحقیقات بیشتری صورت می‌گرفت.

در یکی دیگر از مطالعاتی که در سال ۲۰۱۶ توسط برخی از دانشمندان سرشناس صورت گرفت، حجم مغز در نواحی مختلف مانند چین یا شکنج گیجگاهی (Temporal gyrus) نیز در بیماران مبتلا به شیزوفرنی افزایش یافته بود، که حجم کاملاً مستقل در بخش هیپوکامپال مغز بود.

 

نکات پایانی

نتایج تمامی مطالعات و تحقیقات صورت گرفته، نشان‌دهنده این بود که ورزش بر روی سلامت مغزی تاثیر بسیاری داشته و حتی می‌تواند مغز شما را در برابر ابتلا به آلزایمر نیز حفاظت کند. (آیا یوگا می‌تواند حافظه را بهبود بخشد و مانع آلزایمر شود؟)


لینک منبع

https://www.sciencedaily.com

https://www.psychologytoday.com

https://www.sciencedirect.com

یه راه آسون‌تر برای ارتباط با ما عضویت در کانال فیتامین

مطالب زیر را حتما بخوانید:

نظرات کاربران

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه :

عضویت در خبرنامه ویژه مشتریان سیگما پلاس

با عضویت در خبرنامه ویژه سیگما پلاس از آخرین جشنواره های سایت باخبر شوید!