آیا زنان از مردان خوش اندام تر هستند؟!

دسته بندی ها : اطلاعات تخصصی ورزشی, ورزش، سلامتی ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ مدیر سایت 429 بازدید

قطعاً شما هم بارها شنیده‌اید که مردان نسبت به زنان، خوش اندام تر هستند و از تناسب اندام بیشتری برخوردارند. در گذشته مطالعاتی در مورد مقایسه سرعت جذب اکسیژن(VO2 MAX) در کودکان و بزرگسالان صورت گرفته بود و این‌بار جذب اکسیژن در مردان و زنان مورد مقایسه بود. پیش‌فرض اولیه‌ای که دانشمندان نسبت به این قضیه داشتند این بود که به‌صورت قطعی مردان جوان سیستم هوازی سریع‌تری (جذب اکسیژن سریع از خون) نسبت به زنان خواهند داشت.

 

مقایسه بدن زنان و مردان

در آزمایشی که اخیراً صورت گرفت ۱۸ مرد و زن سالم و فعال با شرایط سنی و وزنی یکسان (۹ زن و ۹ مرد) داوطلب شرکت در این آزمایش علمی شدند. در این تحقیق سرعت فعالیت اکسیژن (VO2 MAX)، دزوکسی هموگلوبین (HHb)، شاخص اشباع بافتی (TSI) و برون‌ده قلبی (TSI) با کمک مدل‌سازیِ داده‌ها به‌صورت نمایشی و نموداری مورد بررسی و مقایسه قرار گرفت.

نتیجه این تحقیق واقعا جالب و کاملاً برخلاف تصورات دانشمندان بود. طبق نتایج به‌دست آمده نموداری عضلات زنان در حین انجام ورزش بسیار سریع‎تر از مردان، اکسیژن را از جریان خون می‎گیرد که این نشان‎دهنده برتری سیستم هوازی زنان نسبت به مردان است.(با این چند حرکت، حداکثر اکسیژن مصرفی خود را تقویت کنید)

 

 

جذب سریع اکسیژن از خون باعث می‎شود تا فشار کمتری به سلول‎های بدن وارد شود؛ در نتیجه معیار مشخصی برای تناسب اندام بیشتر زنان نسبت به مردان است. همچنین مولکول‎هایی که ارتباط مستقیمی با خستگی عضلانی داشته و منجر به عملکرد ضعیف فرد در حین ورزش می‎شود، کمتر در زنان تجمع یافته و در نتیجه عملکرد کلی زنان در حین ورزش نسبت به جنس مخالف خود تا حد قابل توجهی بیشتر است.

پیش از این، نظریات بسیاری در این زمینه وجود داشت که ادعا می‎کرد بدن مردان به‎صورت طبیعی ورزشکاری‎تر بوده و تناسب اندام بهتری نسبت به زنان دارند، اما نتایج این تحقیق صورت گرفته به کلی ادعاهای قبلی را رد کرد و اکنون زنان از عملکرد ورزشی بهتری نسبت به مردان برخوردارند.

هر چند علت جذب سرعتی‌تر اکسیژن توسط زنان هنوز هم کاملاً مشخص نیست و نیاز به بررسی‌های بیشتر دارد، اما این نتیجه به‌دست آمده تمرینات و رویکردهای مربوط به ارزیابی زنان و مردان را کاملاً تحت تأثیر خود قرار خواهد داد.

حتما بخوانید: تمریناتی که رابطه جنسی را فوق‌العاده می‌کند!

اکسیژن مصرفی (VO2 MAX) چیست و چه تأثیری در ورزش دارد؟

اکسیژن مصرفی (VO2 MAX) میزان اکسیژن دریافتی و انتقال و استفاده آن در حین ورزش‌کردن است که واحد آن میلی‌متر به ازای هر کیلوگرم وزن بدن او است و به‌عنوان معیاری برای اندازه‌گیری وضعیت سیستم قلبی ـ عروقی استفاده می‌شود. ۵ عامل مهم در تناسب اندام یک فرد نقش دارد که یکی از فاکتورهای مهم، همین کیفیت سیستم قلبی ـ عروقی است. در ادامه این مقاله دو بخشی، فاکتورهای اصلی تناسب اندام را مورد بررسی قرار می‌دهیم. (بهترین برنامه ورزشی تاثیرگذار برای تناسب اندام)

 

۵ فاکتور اصلی تناسب اندام

تناسب اندام همان آمادگی بدنی کلی (GPP) است و کاملاً بستگی به مدت زمانی دارد که می‌توانید با هدف افزایش تحرک، به ورزش بپردازید. تناسب اندام می‌تواند معانی متعددی برای افراد مختلف داشته باشد؛ برای بعضی از افراد، تناسب اندام ممکن است تنها به معنی تندرستی باشد. برای برخی دیگر نیز ممکن است به معنای توانایی دویدن تا فاصله معینی در مدت زمان مشخص و یا بلندکردن وزنه‌ای با وزن مشخص باشد. اگر واقعاً قصد دارید تناسب اندام را با تعریف علمی آن اندازه گیری کنید، باید پنج فاکتوری که در ادامه به آن اشاره می‌کنیم را در نظر داشته باشید:

۱استقامت قلبی ـ عروقی

۲قدرت ماهیچه‌ای

۳استقامت ماهیچه‌ای

۴نعطاف‌پذیری

۵ترکیبِ بدن

استقامت قلبی ـ عروقی

استقامت قلبی ـ عروقی به توانایی قلب برای پمپاژ خون اکسیژن‌دار برای عضلات گفته می‌شود. توانایی سرحال ماندن بدون خستگی در حین انجام ورزش جسمانی، تناسب اندام فرد را مشخص می‌کند. ورزش‌هایی مثل شنا، دوچرخه‌سواری، پیاده‌روی آهسته و سریع و ایروبیک مربوط به استقامت قلبی و ماهیچه‌ای هستند. (استقامت قلبی عروقی در ورزش)

استقامت ماهیچه‌ای

استقامت ماهیچه‌ای گاهی اوقات با قدرت ماهیچه‌ای و عضلانی اشتباه گرفته می‌شود. استقامت ماهیچه‌ای توانایی ماهیچه و یا گروهی از ماهیچه‌ها برای تکرارِ یک حرکت و یا نگهداشتن وضعیتی خاص در مدت زمانی مشخص است. استقامت ماهیچه‌ای مربوط به قدرت ماهیچه‌ای و استقامت قلبی ـ عروقی فرد است. انجام ورزش‌هایی مانند پیاده‌رویِ سریع، دوچرخه‌سواری و یا حتی رقص می‌تواند به افزایش استقامت ماهیچه‌ای فرد کمک کند.

 

 

قدرت ماهیچه‌ای

قدرت ماهیچه‌ای، مقدار نیرویی است که یک ماهیچه منفرد و یا گروهی از ماهیچه‌ها می‌توانند بر علیه یک مقاومت سنگین اعمال کنند. قدرت ماهیچه با حداکثر مقدار قدرتی که یک ماهیچه دارد و یا مقدار وزنی که می‌تواند بلند کند و یا حرکت دهد تعیین می‌شود. قدرت ماهیچه می‌تواند با بلندکردن وزنه‌ها افزایش یابد.

 

انعطاف‌پذیری

سطح تناسب اندام مربوط به انعطاف‌پذیریِ مفاصل شما است. اگر انعطاف‌پذیریِ مناسبی در مفاصل خود دارید، می‌توانید تا حد زیادی جلوی آسیب‌دیدگی در حین ورزش را بگیرید. ورزش‌هایی مثل حرکات کششی و شنا می‌تواند به ارتقای انعطاف‌پذیری شما کمک کند.

 

ترکیبِ بدن

ترکیبِ بدن، مستقیماً مربوط به سطح تناسب کلی است. ترکیب بدن، مقدار چربی بدن در مقایسه با مقدار جرم لاغری است. در این مقایسه درصد بافت‌های بدن شما که از چربی تشکیل شده، در مقابل بافت‌های بدون چربی، مورد اندازه‌گیری قرار می‌گیرد.

 

فاکتورهای موثر بر تناسب اندام

آسیب‎دیدگی: هرگونه آسیب‌دیدگی می‌تواند میزان کلی تناسب اندام شما را کاهش دهد. وقتی‌که بدن نیاز به زمان کافی برای بازگشت به وضعیت سلامتی خود دارد، شما باید به کلی فعالیت بدنی را کنار بگذارید که بدون شک این مسئله بر روی تناسب اندام شما نیز تأثیرگذار خواهد بود.

 

عادت‌های بدِ تغذیه‌ای: مقدار فست فود و غذاهای ناسالمی که در طول روز می‌خورید باعث می‌شود تا از خوردن غذاهای سالم و مفید غافل شوید. همین مواردِ جزیی، به مرور زمان باعث کاهش سطح تناسب اندامتان خواهد شد.

 

خواب ناکافی: باید بدانید که در موضوع تناسب اندام و خوش‌اندام بودن، خواب نیز همانند فعالیت بدنی دارای اهمیت بوده و نباید از این مسئله غافل شد؛ زیرا بدنتان در طول روز نیاز به استراحت و بازسازی خود دارد.


نکات پایانی

در پایان این مقاله پیشنهاد ویژه‌ای داریم تا شما را به خوش‌اندام شدن و تناسب اندام، نزدیک‌تر کنیم؛ گروه فیتامین با همکاریِ کارشناسان باتجربه، اولین برنامه ورزشی آنلاین را برای شخص شما طراحی کرده است. راز دستیابی به اندام اید‌ه‌آل، در انجام منظم برنامه ورزشی در کنار پیروی از رژیم غذایی سالم و اصولی نهفته است. (برنامه ورزشی تناسب اندام دوهفته‌ای)

 


http://time.com

https://www.sciencedaily.com

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مقالات مرتبط

نظرات کاربران

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لینک کوتاه :

عضویت در خبرنامه ویژه مشتریان سیگما پلاس

با عضویت در خبرنامه ویژه سیگما پلاس از آخرین جشنواره های سایت باخبر شوید!