0

آموزش اسکیت برد برای افراد تازه کار

دسته بندی ها : معرفی ورزش های هوازی و بی هوازی, ورزش، سلامتی ۲۲ اسفند ۱۳۹۷ Ali.kharidar 1512 بازدید
اسکیت برد

اگر علاقه‌مند به ورزش‌هایِ خیابانی و هیجان‌انگیز هستید، احتمالاً آموزش اسکیت برد و یادگیری این ورزش مفرح هم یکی از اهدافی است که مدت‌هاست به دنبال آن بوده‌اید، ولی دقیقاً نمی‌دانید که از کجا باید شروع کنید و اصلاً برای شروع اسکیت برد دقیقاً به چه چیزی نیاز دارید.

در این مقاله از فیتامین، آموزش اسکیت برد و اصول اولیه انتخاب و خرید اسکیت برد مناسب، و حرکات اولیه این رشته ورزشی مفرح، معرفی خواهد شد. البته یادتان باشد که برای حرفه‌ای‌شدن در هر ورزشی نیاز به تکرار و تمرین زیاد دارید.


آموزش قدم به قدم اسکیت برد


قدم اول: شروع تمرین با اسکیت برد

انتخاب اسکیت برد مناسب

تخته‌های اسکیت برد تنوع بسیار زیادی از نظر شکل، رنگ، اندازه و حتی قیمت دارند. همین نکته، خرید یک اسکیت برد مناسب را کمی دشوار و چالشی می‌کند. در نتیجه بهتر است آشناییِ اولیه‌ای با تخته اسکیت برد داشته باشید؛ سپس به سراغ مغازه‌ها و لوازم ورزشی فروشی‌ها بروید.

 

انواع اسکیت برد

  • اسکیت برد کلاسیک (Classic Skateboards): در اولین نگاه، این مدل تخته اسکیت دارای دماغه و بخش انتهایی به شکل منحنی است.

یکی از ویژگی‌های متمایز کننده این نوع اسکیت برد نیز این است که دارای انحنای به خصوصی است تا با آن بتوان حرکاتِ نمایشیِ بیشتری انجام داد.

اگر تصمیم دارید که داخل پارک یا خیابان اسکیت کنید و حرکات نمایشی انجام دهید، بدونِ‌شک این مدل بهترین انتخاب برای شما خواهد بود.

 

  • اسکیت برد عریض یا کروزر (Longboards Skateboards): در مدل کروزر خبری از انحنای مدل قبلی نبوده و ابعاد آن تقریباً دو برابر اسکیت کلاسیک است. با این مدل اسکیت نمی‌توانید حرکات نمایشی به‌خصوصی انجام دهید؛ فقط می‌توانید راحت‌تر به این‌طرف و آن‌طرف پا بزنید یا حتی روی تپه‌ها اسکیت برد سواری کنید.

 

 

انتخاب کفش مناسب اسکیت برد

معمولاً از کفش‌هایی با برند خاص برای اسکیت برد سواری استفاده می‌کنند؛ کفش‌هایی که پاشنه نداشته و کف کاملاً صافی دارند.

اگر اهل کفش‌های کانورس (Converse) باشید، قطعاً سال‌هایِ سال، کفش مخصوص اسکیت برد پایتان بوده و خودتان بی‌خبر بوده‌اید. حتماً نیازی نیست کفش مخصوص اسکیت برد خریداری کنید، کفش بدونِ پاشنه‌ای که کف سٌری نداشته باشد، برایتان کفایت می‌کند. راستی هیچ‌گاه با صندل اسکیت سواری نکنید.

 

مقاله مرتبط: (انتخاب کفش کتانی براساس فرم پا)

 

خرید وسایل ایمنی و جانبی اسکیت برد

وقتی برای اولین‌بار می‌خواهید این ورزش رو شروع کنید، بدون‌ِشک بارها و بارها قرار است زمین بخورید. لازمه این زمین‌خوردن‌ها هم داشتنِ وسایل ایمنی و مراقبتی است.

حتماً دستکش، آرنج‌بند، زانو بند و کلاه اسکیت را همراه با خودِ تخته اسکیت، خریداری کنید تا هنگام انجام این ورزش مهیج دچار آسیب‌دیدگی نشوید.

دقت داشته باشید که کلاه ایمنی کاملاً سایز و مناسب سرتان بوده و بند محکمی داشته باشد تا از جمجمه و سرتان کاملاً محافظت کند.

هیچوقت فکر نکنید که وسایل ایمنی و محافظتی برای بچه‌ها است؛ این کار فقط برای ایمنی و جلوگیری از آسیب‌دیدگی بوده و استفاده از آن محدودیت سنی ندارد.

 

قدم دوم: آموزش اسکیت برد سواری

 

ایستادن روی تخته اسکیت

اولین نکته برای استفاده از تخته اسکیت، ایستادن روی آن است. باید بتوانید مدت زمان کمی را صاف و بدونِ افتادن روی تخته اسکیت بایستید.

برای این کار، کافی است کمی پاهایتان را با فاصله، پشت سرهم و با زاویه مناسب روی تخته قرار دهید.

 

تمرین تعادل روی تخته اسکیت

فقط ایستادن روی تخته اسکیت کافی نیست. باید تمرین کنید که با عقب و جلو کردن و جابه‌جا کردنِ پاها تعادلِ شما روی تخته اسکیت برهم نخورد. یادگیری تنظیمِ سنگینی و وزنتان روی تخته اسکیت، حرف اول را می‌زند.

  • خم‌کردنِ زانوها هم فکر بدی نیست؛ پس کمی زانوهایتان را خم کنید و

روی تخته اسکیت بنشینید؛ سپس بلند شوید تا حسابی در حفظ تعادل، حرفه‌ای شوید.

  • روزی ۱۵ دقیقه تمرین روی تخته اسکیت، می‌تواند برای رسیدن به تعادل کافی باشد.

مقاله مرتبط: (چند حرکت ایستاده یوگا برای افزایش تعادل)

 

قدم سوم: حفظ تعادل روی اسکیت برد در حال حرکت

 

تمرین هل‌دادن اسکیت برد روی زمین صاف

زمانی‌که احساس کردید دیگر کاملاً در حفظ تعادل روی تخته اسکیت حرفه‌ای شدید، وقت آن رسیده که روی تخته در حال حرکت تمرین کنید.

برای این کار، کافی است یکی از پاهایتان را روی تخته اسکیت قرار داده و با پای دیگر خود، پا بزنید تا هم‌زمان تخته اسکیت و بدنتان به سمت جلو حرکت کند.

  • زانوها را خم کرده و سعی کنید با پایی که روی اسکیت برد است، تعادلتان را حفظ کنید.
  • اولین تمریناتتان را در فضای باز و روی سطح کاملاً صاف انجام دهید.
  • اگر خواستید در سطح شیب‌دار تمرین کنید، از نبود مانع یا زیاد شدنِ شیب اطمینان حاصل کنید؛ زیرا این کار خیلی خطرناک است.

 

قرار دادن هر دو پا روی تخته اسکیت

بعد از این‌که یادگرفتید چگونه اسکیت را با یک پا هل دهید، حالا زمان آن رسیده تا هر دو پایتان را هم‌زمان روی تخته اسکیت قرار داده و کاملاً سوار آن شوید.

یادتان باشد که پای دیگرتان را پشت چرخ‌های جلو و در حالت زاویه‌دار بگذارید تا تعادلتان برهم نخورد.

 

ایستادن روی اسکیت برد تا زمان توقف

زمانی‌که توانستید تعادلتان را روی تخته اسکیت حفظ کنید و به سمت جلو بروید، پایین نیایید و تا زمان توقفِ کاملِ تخته اسکیت به حرکت خود ادامه دهید.

اگر روی زمینِ شیب‌دار تمرین می‌کردید و تخته اسکیت متوقف نشد، می‌توانید با فشار دادنِ پای پشتی‌تان روی بخش انتهاییِ تخته اسکیت، ترمز بگیرید و سرعتتان را کم کنید.

 

چرخاندن اسکیت برد

مرحله بعدیِ اسکیت سواری که باید به آن مسلط شوید، تغییر مسیر یا چرخاندن تخته اسکیت در حین اسکیت‌سواری است. برای تغییر مسیر اسکیت کافی است وزنتان را روی یک طرف تخته اسکیت بیندازید.

به‌عنوان مثال: با توجه به اینکه وزنتان را روی پاشنه یا نوک پا بیندازید، تخته اسکیت به همان سمت خواهد چرخید.

 

افتادن از اسکیت برد روی زمین

بله، درست متوجه شدید بالاخره یک‌بار هم که شده به زمین خواهید خورد. افتادن، یکی از بخش‌های آموزش اسکیت برد سواری است، اما مهم‌ترین نکته در اسکیت‌سواری، افتادنِ صحیح روی زمین است تا مبادا دچار آسیب‌دیدگی شوید.

  • سعی کنید در هنگام افتادن، دست‌هایتان را از هم باز کرده و اگر دست‌های حساس و ظریفی دارید، از آن‌ها به‌عنوان سپر بلا استفاده نکنید.
  • سعی کنید در هنگام افتادن خود را بغلتانید. خراش و زخم‌های سطحیِ بدنتان خوب می‌شود؛ ولی افتادن روی آرنج یا پیچ‌خوردگیِ پا به این زودی‌ها خوب نخواهد شد.
  • اگر سرعت اسکیت خیلی زیاد شد و نمی‌توانستید خودتان را کنترل کنید، سریع روی دو پا بپرید یا خودتان را روی علف‌ها بغلتانید. به هیچ‌وجه سعی نکنید تا انتها همراه با اسکیت بردتان پیش بروید.

قیمت اسکیت برد

قیمت تخته اسکیت کاملاً بستگی به بودجه و هدفتان از خرید اسکیت دارد. پیشنهاد می‌کنیم که برای یادگیریِ این ورزش، هیچ‌وقت سراغِ گران‌قیمت‌ترین مدل نروید و از اسباب‌بازی‌فروشی‌ها نیز اسکیت خریداری نکنید؛ زیرا مدل‌های ساده و بچگانه آن به‌سرعت می‌شکند و به هیچ‌وجه برای یادگیریِ این رشته مناسب نیستند.

 

تماشای اسکیت برد سواران حرفه‌ای

اگر به یادگیریِ تکنیک‌های حرفه‌ای‌ترِ اسکیت سواری علاقه‌مند هستید، پیشنهاد می‌کنیم که به اسکیت پارک‌ها رفته و یا از داخل سایت‌هایِ پخش فیلم، ویدئوهای آموزشی اسکیت‌سواریِ حرفه‌ای‌ترها را تماشا کنید.

بدون‌ِشک در تمرین بعدی‌تان نیز می‌توانید بعضی از تکنیک آن‌ها را امتحان و یا حتی یاد بگیرید. یادتان باشد که هرچقدر بیشتر تمرین کنید، خیلی سریع حرفه‌ای خواهید شد.

یه راه آسون‌تر برای ارتباط با ما عضویت در کانال فیتامین

مطالب زیر را حتما بخوانید:

نظرات کاربران

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه :

عضویت در خبرنامه ویژه مشتریان سیگما پلاس

با عضویت در خبرنامه ویژه سیگما پلاس از آخرین جشنواره های سایت باخبر شوید!